Do stabilnego wzrostu rośliny potrzebują odpowiednich warunków glebowych, światła słonecznego i wody. Zadaniem ogrodnika, sadownika i rolnika jest zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu roślin. Podejmując właściwe działania w tym kierunku, może liczyć na obfite plony lub pięknie wyglądający ogród. Szczególnie dostarczanie roślinom wody jest kwestią, na której warto się skupić. Niektóre uprawy mogą czerpać wodę z opadów atmosferycznych, ale dobry ogrodnik będzie przygotowany na długotrwałą suszę. Sposobem, który pozwala zapobiec przesuszeniu roślin jest budowa instalacji nawadniającej.
Mikrozraszanie jako system do sadu i ogrodu
Instalacja może korzystać z wody pochodzącej z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia. Wyróżnia się szereg rodzajów instalacji nawadniających. W bardziej wymagających uprawach stosuje się instalacje wyposażone w mikrozraszacze. Występują one w trzech podstawowych formach. Podstawowym typem są mikrozraszacze na szpilce, czyli rotacyjne. Mogą one działać w pozycji standardowej lub odwróconej. Wykorzystuje się je do nawadniania roślin uprawnych i ogrodowych. Alternatywnym rozwiązaniem są mikrozraszacze podwieszane. Mogą one pracować w pozycji odwróconej. Dobrze sprawdzają się w centrach ogrodniczych i przy uprawach szklarniowych. Używa się ich do nawadniania podkoronowego. W takiej kwestii jak mikrozraszanie do sadu warto rozważyć zakup urządzeń wpinanych. Montuje się je bezpośrednio w rurach PE.
Ta metoda mikrozraszania pozwala na podlewanie podkoronowe, a także nawadnianie klombów i rabat. Szybki montaż oraz uniwersalny charakter sprawiają, że można z łatwością wykorzystać tę metodę podlewania w instalacjach o nietypowej budowie. Zraszanie zapewnia równomierne i stałe pokrycie danego obszaru uprawnego wodą. Podczas zakupu mikrozraszaczy warto zwrócić uwagę na wymiary, a także materiał, z którego są wykonane. Urządzenie jest w stanie wytrzymać ciśnienie od 0,5 do 2,5 bar. Wydajne modele zapewniają przepływ na poziomie ponad 100 litrów na godzinę, co pozwala na solidne nawodnienie. W zależności od wybranego modelu możliwe jest rozpylanie wody w polu o kącie 90, 180 lub 360 stopni. Mikrozraszacz wpinany może posiadać zaostrzoną końcówkę, która pozwoli łatwo wbić się w rurę PE bez uprzedniego wiercenia otworu. Zapewnia to szczelność mocowania. Wraz ze wzrostem ciśnienia w instalacji rośnie także ilość zużywanej wody. Zraszacze o większym kącie rozprysku wody potrzebują jej więcej.
Ogrodnicy używają mikrozraszaczy na szeroką skalę – stosuje się je zarówno w domowych, jak i przemysłowych instalacjach. Dzięki różnorodnemu wyborowi modeli można dopasować cały system zraszania i wszelkie jego elementy do konkretnych potrzeb roślin w sadzie i do uwarunkowań glebowych.