folia do ściółkowania

Zalety folii do ściółkowania gleby

Stworzenie dodatkowej warstwy na powierzchni gleby pozwala na zatrzymanie wilgoci i zmniejszenie parowania. Zabieg ten, stosowany przez rolników, ogrodników i plantatorów nazywa się ściółkowaniem. Taki zabieg zmniejsza poziom ewaporacji gleby. Proces ściółkowania ma charakter niestacjonarny – jego parametry zmieniają się zależnie od warunków pogodowych i pory dnia.

Folia do ściółkowania gleby – co warto wiedzieć?

idealna folia do ściółkowania glebyDodatkowa ściółka może mieć charakter organiczny lub nieorganiczny. Jednym z materiałów stosowanych na szeroką skalę jest folia wykonana z tworzywa sztucznego. Do organicznej ściółki można zaliczyć zrębki drewna, skoszoną trawę czy słomę. Ściółka organiczna jest paroprzepuszczalna. O wiele większą skuteczność wykazuje ściółka nieorganiczna. Oprócz folii można wykorzystać także żwir, ale to właśnie płachta z tworzywa sztucznego najlepiej chroni glebę przed parowaniem wody. Dzięki folii możliwe jest zmniejszenie zapotrzebowania na wodę, co przydaje się szczególnie podczas sezonu letniego i okresów suszy. Folia używana do ściółkowania wpływa nie tylko na wilgotność gleby, ale także jej temperaturę oraz pH. Trwałość folii do ściółkowania podaje się w sezonach. Przeważnie stosuje się folie, które są jednoroczne.

folia do ściółkowaniaFolię należy rozłożyć przed upływem 6 miesięcy od daty jej wyprodukowania. Odpowiednio dobrana idealna folia do ściółkowania gleby pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę. Na jednej rolce folii o szerokości 1,2 metra może znajdować się nawet 160 metrów bieżących. Grubość folii do ściółkowania waha się w przedziale od 0,055 do 0,1 milimetra. Folia może być układana ręcznie lub maszynowo. Wykorzystuje się ją w uprawie truskawek, pomidorów czy ogórków. Podczas uprawy ściółkowanie przy pomocy folii pozwala wyeliminować problem, jakim jest zachwaszczenie. Ogrodnicy mogą w ten sposób kształtować mikroklimat wokół roślin. Folia do ściółkowania składa się z trzech warstw materiału. Jej użycie pozwala na optymalizację procesu wzrostu. Wpływa także pozytywnie na jakość oraz wielkość uzyskiwanych plonów.

W uprawach zagonowych na wolnym powietrzu preferowana jest folia w kolorze czarnym. Folia biała nadaje się do upraw tunelowych. Różnica polega nie tylko w estetyce, ale poziomie odbijania promieni słonecznych. Jasna folia powoduje lepsze nasycenie wnętrza tunelu promieniami świetlnymi. Kolor folii do ściółkowania reguluje się poprzez zmieszanie granulatu z barwnikami. Używane do ściółkowania upraw zewnętrznych folie powinny cechować się wysokim poziomem odporności na promieniowanie ultrafioletowe.