Wyładowania atmosferyczne od zarania dziejów stanowią dla ludzi poważne zagrożenie. Wyładowanie atmosferyczne, czyli piorun, to prąd o natężeniu od 10 do 20 tysięcy amperów. Osiąga on temperaturę do 30 tysięcy stopni Celsjusza. Chociaż zjawisko to trwa od 10 do 100 milisekund, potrafi być bardzo niebezpieczne. Bezpośrednie porażenie piorunem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Na niebezpieczeństwo narażone są także budynki, w tym domu mieszkalne, które trzeba zabezpieczać przy pomocy odpowiednich instalacji.
Instalacje odgromowe – co warto wiedzieć?
Dokładne parametry projektowania i montażu instalacji odgromowych znajdują się w normie PN-EN 62305. Instalacja odgromowa chroni dom przed uderzeniami piorunów, przechwytując ładunek elektryczny i odprowadzając go do gruntu. W sytuacji, gdy budynek nie posiadał takich zabezpieczeń, właściciel może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania po pożarze. Instalacja odgromowa składa się z kilku elementów, które razem zapewniają skuteczną ochronę. Głównym elementem są montowane na dachu zwody pionowe oraz poziome. Ich zadaniem jest przejmowanie wyładowań elektrycznych. Kolejnym elementem są przewody odprowadzające. Ich rola jest prosta – odprowadzają przechwyconą energię elektryczną do gruntu, gdzie przestaje stanowić zagrożenie.
Bezpieczne domowe instalacje odgromowe w Bielsku Białej wykonują zarówno firmy budowlane, jak i elektryczne. Przewody odprowadzające montuje się w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, przy narożnikach budynków i daleko od okien. Pomiary testowe wykonuje się po rozłączeniu instalacji odgromowej od gruntu za pomocą złącza kontrolnego. Pozwala to na sprawdzenie, czy instalacja działa w sposób prawidłowy i zapewnia ochronę budynku. Złącza kontrolne są połączone z gruntem przy pomocy przewodów uziemiających. Ostatnim elementem są uziomy. Montuje się je w fundamentach budynków. Mają postać stalowych prętów o odpowiednio dobranej długości. Ładunki elektryczne przechodzą przez całą instalację odgromową, a następnie z uziomów bezpośrednio do gruntu.
Do wykonania instalacji odgromowej używa się stali, miedzi lub aluminium. Elementy montażowe można dopasować do elewacji budynku oraz pokrycia dachu. Instalacja odgromowa zapewnia ochronę przed piorunami, znacznie zmniejszając ryzyko wybuchu pożaru po trafieniu przez piorun. Istotne jest zapewnienie ochrony odgromowej na całej powierzchni dachu, a nie tylko na jego szczycie. Instalacja powinna obejmować także przewody kominowe, które mogą przyciągać wyładowania atmosferyczne.