Zadaszenie tarasu – tak czy nie?

Taras to miejsce dobre do grillowania, podziwiania ogrodu, czy miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu w dobrym towarzystwie. Można taras wybudować z drewna, kostki brukowej, betonu, desek kompozytowych, czy też postawić na taras na podkładkach. Materiał jest związany z tym czego oczekujemy, czy elegancji i dobrego wyglądu, czy też czegoś użytecznego o praktycznego.

Dla kogo zadaszenie do tarasu?

zadaszenie do tarasuW kontekście tarasu myślimy czasem także o meblach ogrodowych, balustradach czy oświetleniu, żeby móc korzystać z tarasu także wieczorem. Jednak to nie wszystkie zagadnienia jakie powinno wziąć się pod uwagę. Ciekawym rozwiązaniem może być także zadaszenie do tarasu. Jest to opcja jeszcze mało rozpowszechniona, większość osób stawia na odkryty taras, a jedynie czasem balkon posiada jakiś daszek. Zadaszenie tarasu może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, poliwęglan czy też zadaszenie tkaninowe z wodoodpornego materiału. Co nam daje taka osłona? Przede wszystkim to, że z tarasu możemy korzystać zawsze, bez względu na warunki pogodowe. Dach tarasowy uchroni nas od rażącego słońca, które utrudnia widzenie. Nie będzie nam również padał deszcz czy śnieg, więc nie zmokniemy. Możemy nadal jeść czy bawić się na tarasie, a woda nie będzie nam przeszkadzała. Dach zatrzyma także część wiatru, więc nie będzie nam tak chłodno w wietrzne dni. Jednak zadaszenie chroni nie tylko nas, ale także sam taras. Szczególnie te wykonane z drewna są wrażliwe na warunki atmosferyczne, szczególnie na opady, które sprawiają, że drewno się wybrzusza i butwieje. Zacinający deszcz i tak spadnie na nasze deski tarasowe, jednak w mniejszej ilości niż jeśli nie będziemy mieli zadaszenia. Posiadanie dachu zapewnia nam większy komfort przebywania na tarasie, jak również ochronę samej konstrukcji. Jednak zadaszenie nie ma samych zalet. Przede wszystkim jest to dodatkowa konstrukcja o która trzeba zadbać. Na zadaszeniu z poliwęglanu mogą pojawiać się smugi, zadaszenie drewniane trzeba konserwować, a zadaszenia materiałowe dobrze jest wyprać. Zadaszenie uniemożliwia lub utrudnia korzystanie z grilla na tarasie. Dym może uciekać na boki, jednak góra jest zakryta.

Zadaszenie może zostać nieco osmalone, czy też przesiąknie zapachem grillowania. Jeśli postawimy grilla zbyt blisko łączenia dachu to może się ono zająć ogniem, szczególnie to z drewna lub materiału. Zatem zadaszenie tarasu zabezpiecza nas, jak i naszą konstrukcję tarasową przed warunkami atmosferycznymi. Słońce czy deszcz będą nam niestraszne. Jednak o dach trzeba dbać, jak również może on utrudniać gotowanie na tarasie.