listwy przypodłogowe do paneli

Wybór listew przypodłogowych

Choć wiele uwagi poświęcamy zawsze wyborowi paneli, niezbędne elementy wykończeniowe jakimi są listwy przypodłogowe traktujemy po macoszemu. A tymczasem są one naprawdę ważne, gdyż nie tylko chronią ścianę przed zabrudzeniami oraz możliwością uszkodzenia, ale przede wszystkim skutecznie i estetycznie ukrywają szczeliny dylatacyjne.

Dlaczego warto dobierać listwy do paneli?

listwy przypodłogowe do paneliStyk ściany z podłogą dzięki nim prezentuje się naprawdę ładnie. Listwy są zawsze widoczne, dlatego należy dobrze dobrać je do kolorystyki podłogi i ścian, jak i do ogólnego stylu całego pomieszczenia. Wybierając listwę, warto kierować się kilkoma kwestiami. Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiednich wymiarów listwy. W każdym pomieszczeniu szczelina dylatacyjna może mieć różną wielkość – od kilku milimetrów nawet do kilkunastu. Listwy przypodłogowe do paneli muszą ją dokładnie zasłaniać. Powinny być też odpowiednio wysokie, aby zabezpieczać ściany przed zabrudzeniami, które mogłyby pojawić się na skutek nieostrożnego odkurzania czy mycia podłogi, gdy przez przypadek dotknęlibyśmy mopem ściany. Obecność listwy na dole ściany zabezpiecza nas przed tym. Warto pamiętać o tym, że listwy mogą nam posłużyć także do schowania okablowania.

listwy przypodłogowe do paneliKabli mamy w mieszkaniu dużo, zwłaszcza w salonie – wszystkie sprzęty elektroniczne i lampy są przecież okablowane, a więc pod ścianą z pewnością mamy kabel od telewizora, od stojącej lampy, przy której czytamy książki, od sprzętu muzycznego i wiele, wiele innych. Aby pozbyć się tego chaosu, warto ukryć kable w listwie – wybierzmy więc taki model, który posiada korytka pozwalające na schowanie kabli. W ten sposób pomieszczenie stanie się o wiele bardziej estetyczne, a kable nie będą się kurzyć, jak miałoby to miejsce, gdybyśmy pozostawili je na podłodze. Przy wyborze listew warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego są wykonane. Mogą to być bowiem listwy z drewna, płyty MDF, PVC, z poliuretanu, czasami spotkać można nawet listwy ceramiczne lub metalowe. Oczywiście do paneli drewnianych najlepiej pasują i listwy z drewna, dlatego tutaj nie mamy właściwie nad czym się zastanawiać.

Dzięki różnorodności wykończeń mamy jednak wiele ciekawych opcji, na przykład w kuchni, w której na podłodze znajdują się płytki, już nie musimy wybierać listew drewnianych, a możemy skorzystać z innego atrakcyjnego rozwiązania, które też nie nadwyręży zbytnio naszego portfela. Szeroki wybór listew, który proponują producenci, sprawi, że bez problemu dobierzemy produkt, który idealnie będzie komponował się nie tylko z podłogą i kolorem ścian, ale także z meblami w danym pomieszczeniu.