agregaty prądotwórcze

Wybór agregatu w sklepie

Agregaty prądotwórcze są niezastąpione w wypadku, gdy spotka nas nagła awaria prądu, lub gdy dostęp do zasilania stanie się niemożliwy. Urządzenia takie różnią się od siebie wieloma parametrami. Wybór odpowiedniego generatora prądu zależy przede wszystkim od tego, gdzie będziemy go potrzebować.

Agregaty z napięciem trójfazowym

agregaty prądotwórczePodstawowy agregat składa się z silnika spalinowego i prądnicy. Silnik spalinowy może być zasilany benzyną, olejem napędowym lub skroplonym gazem. Prądnica to zespół mechanizmów, które poprzez indukcje zmieniają ruch tłoków na prąd elektryczny. Następnie przetworzoną energię można dostarczyć bezpośrednio do fragmentu sieci elektrycznej lub do konkretnego urządzenia. W ofertach sklepów dostępne są też agregaty o różnym napięciu – jednofazowe oraz trójfazowe. Te pierwsze są najczęściej wybierane do domu. Bez problemu zasilą podstawowe sprzęty AGD, RTV oraz inne sprzęty, jak komputery i lampy. Agregaty prądotwórcze ze sklepu o napięciu trójfazowym są polecane do zadań bardziej specjalistycznych, np.: na budowie. Oczywiście nie tylko napięcie jest istotne w wyborze odpowiedniego generatora prądu. Ono może powiedzieć, czy jest możliwość podłączenia sprzętu do danego urządzenia, ale to moc będzie decydować, czy faktycznie agregat będzie w stanie je zasilić.

agregaty prądotwórczeZastanawiając się, która moc będzie odpowiednia dla naszych potrzeb, musimy pamiętać, że powinna być ona większa, niż suma mocy wszystkich urządzeń elektrycznych, które będą zasilane agregatem. Zakup zbyt mocnego agregatu jest o tyle kłopotliwy, że zazwyczaj jego większa moc wiąże się z większą ceną. Jeśli generator prądu chcemy przeznaczyć do domku jednorodzinnego w razie nagłej awarii prądu, szukajmy w sklepach wersji jednofazowej. Ten bez problemu obsłuży domową sieć. Musimy pamiętać, że niektóre domowe sprzęty, jak lodówa, potrzebują stałego dostępu do silnego źródła energii. Jeśli awaria trwałaby dłużej, zadbajmy, by agregat dostarczył prąd również do pralki czy komputerów, które mają niemałe wymagania mocy. Często generatory prądu są przydatne na działkach – tutaj poleca się te trójfazowe. Dzięki nim bez problemu zasilimy wszystkie urządzenia, które nie mają dużego poboru mocy.

Jeśli lubimy długie podróże, ale nie przepłacamy za wygodne pokoje w hotelu, lecz wybieramy tanią opcję kempingową – może zainteresować nas przenośny agregat. Zwykle poleca się jednofazowy, o niedużej mocy – z reguły jest potrzebny do zasilania naraz tylko jednego urządzenia. Sprawdzi się też w potrzebie podłączenia do prostej sieci. Zwróćmy uwagę na wagę i wielkość takiego sprzętu – by był łatwy w transporcie.