Podjazd pod dom

Typy bram garażowych

Bramy do garażu to spora inwestycja, która jest wydatkiem na lata. Powinny prezentować się estetycznie, ponieważ są wizytówką budynku i być wykonane z solidnych materiałów, by móc je użytkować przez długi czas. Producenci proponują kilka ich rodzajów, które różnią się od siebie budową i sposobem otwierania/zamykania. Najpopularniejsze to bramy uchylne, segmentowe, rolowane i rozwieralne.

Jaki rodzaj bramy garażowej wybrać?

Brama garażowaBrama uchylna zwana też płytową to najbardziej klasyczny model. Aby ją otworzyć, potrzebne jest miejsce przed garażem, ponieważ dolna część wysuwa się od zewnątrz. To dobrze znany i sprawdzony rodzaj bram. Głównym elementem jest skrzydło, które porusza się na specjalnych rolkach po umieszczonych wewnątrz garażu prowadnicach. Mimo tego, że konstrukcja ta trochę waży, otwarcie nie wymaga dużych nakładów siły. Warto też zwrócić uwagę, by nic nie umieszczać pod sufitem i odpowiednio rozmieścić oświetlenie, ponieważ skrzydło w tym miejscu się chowa. Ten model przy niewielkich podjazdach niekoniecznie się sprawdzi, gdyż trzeba wygospodarować około 2 metrów wolnej przestrzeni do otwarcia.

Podjazd pod domBramy rolowane albo żaluzjowe działają jak roleta okienna i zajmują o wiele mniej miejsca od poprzedniczki. Są bardzo wygodne i proste w użytkowaniu, montowane od początku z napędem elektrycznym. Z kolei bramy rozwieralne to najstarszy model tego typu konstrukcji. Otwierają się na boki, a skrzydła drzwiowe wymagają wiele miejsca od zewnątrz. Równie popularnym rodzajem bram są te wykonane z segmentów. Wśród nich wyróżnia się modele górne i boczne. Sprawdzą się w przypadku niewielkich podjazdów, ponieważ otwierają się do wewnątrz, dzięki temu są dobrym wyborem dla garaży wychodzących bezpośrednio na ulicę. Wykazują się dużo wyższą szczelnością, dlatego warto je montować w ogrzewanych budynkach. Bramy segmentowe zbudowane są z połączonych ze sobą paneli wypełnionych pianką poliuretanową, która stanowi izolację termiczną i akustyczną. Dzięki swej budowie nie zabiera miejsca na podjeździe, gdyż otwiera się do sufitu lub z boku – na ścianę. Wielu użytkowników wybiera tego typu bramy garażowe Kielce to miasto, gdzie funkcjonują producenci o ugruntowanej renomie dystrybuujący wysokiej jakości produkty.

Wymienione modele zyskują coraz większe grono zwolenników ze względu na ponadczasowy design i długi czas eksploatacji, a są to kluczowe kryteria decydujące o wyborze bramy do garażu. Brama jest nieodzownym elementem każdego garażu. Korzysta się z niej nawet kilka razy w ciągu dnia, dlatego trzeba wybrać model spełniający wszystkie potrzeby użytkowników. Powinna być nie tylko bezpieczna, ale i komfortowa w obsłudze. Co prawda, wyróżnia się też drzwi garażowe, lecz są one drugim wyborem konsumentów.