tworzywa techniczne

Tworzywa techniczne – wady i zalety

Tworzywa sztuczne, czyli grupa materiałów znanych potocznie jako plastik, mają szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie, reklamie, czy branży spożywczej. Jest kilka metod ich obróbki i formowania, między innymi wtryskiwanie i walcowanie. Wiele możliwości zastosowania z pewnością są zaletą, jednak jak z pozostałymi właściwościami?

Gdzie wykorzystujemy tworzywa techniczne?

tworzywa techniczneCzy tworzywa sztuczne mają więcej zalet czy wad? Jak prezentują się na tle innych materiałów, takich jak metal, czy szkło? Na pewno wielkim plusem jest to, że ciecie i obróbka tworzyw sztucznych jest bardzo prosta. Przy wykorzystaniu profesjonalnych maszyn na pewno będzie to wykonane szybciej, sprawniej i dokładniej, jednak często i zwykłe narzędzia, na przykład dobre nożyce i noże nadają się do zmodyfikowania produktu z tworzywa sztucznego np. do przecięcia butelki na pół, czy zmniejszeniu plastikowej osłony o centymetr. Plastik jest też bardzo lekki, zatem jego transport jest łatwy. Nie potrzeba ciężkiego sprzętu, a pakowanie i wysyłka również będzie nie tylko łatwa, ale i tania. W końcu firmy kurierskie uzależniają cenę także od ciężaru przesyłki. Plastik nie tłucze się, a jego wgniecenia można łatwo usunąć. Nie widać na nim także zarysowań. To zapewnia nie tylko to, że przedmiot się nie zepsuje, ale także daje bezpieczeństwo.

tworzywa techniczneZabawki dla dzieci, takie jak klocki czy lalki są wykonywane z plastiku, który jest nieszkodliwy dla dzieci i na pewno nie skaleczą się one w trakcie zabawy. Plastik nie zmienia swojej struktury pod wpływem zimna. Nie będzie pękać, nie stanie się słabszy. Również temperatury z jakimi mamy an co dzień do czynienia nie uszkodzą go, a jeśli na przykład wylejemy przez przypadek wrzątek na pojemnik plastikowy to się on odkształci, ale nie pęknie, nie będzie wydzielał szkodliwych substancji, czy nie zranią nas jak odłamki szkła. Jeśli pęknie nam wyrób z plastiku to możemy go skleić klejem czy taśmą klejącą i choć nie będzie on tak trwały jak do tej pory to nadal będzie można z niego skorzystać. Plastik jest odporny na działanie wody i nadaje się do pokrywania tkanin. Tworzywa techniczne do budownictwa wykorzystywać we wnętrzach, jak i na świeżym powietrzu. Tworzywa posiada jednak wady.

Przede wszystkim jest to materiał bardzo nieekologiczny. Na wysypiskach rozkłada się bardzo długo i zanieczyszcza środowisko. Ponadto, wiele tworzyw sztucznych nie nadaje się do ponownego wykorzystania, bo nie przeszłyby np. procesu pasteryzacji, tak jak szkło. Nie można ich też używać przy ciężkich maszynach, bo istnieje ryzyko ich pęknięcia, złamania.