Kompletując wyprawkę dla mającego się narodzić dziecka, rodzice często zastanawiają się, które z jej elementów są niezbędne, a których zakup nie jest konieczny. Podstawę stanowią ubranka i pieluszki, ale jest też całe mnóstwo gadżetów, m.in. wanienka i stelaż. Czy to duet idealny? Ułatwia pielęgnację, czy może jedynie zabiera potrzebną przestrzeń w mieszkaniu?
Stelaż ułatwiający kąpiel
Kąpiel noworodka rodzi u rodziców wiele obaw. Martwią się, czy podołają temu zadaniu. Wątpliwości tego rodzaju pojawiają się zwłaszcza wówczas, jeśli mowa o pierworodnym. Mama i tata nie mają doświadczenia i boją się, że zrobią krzywdę ruchliwemu maluszkowi. Nawet jeśli ćwiczyli kąpiel w szkole rodzenia, rzeczywistość może zaskoczyć. Warto jednak uświadomić sobie, że noworodki z łatwością dają się pielęgnować. Większość z nich zresztą bardzo dobrze czuje się w wodzie, co im przypomina okres prenatalny. Tak małe dzieci nie są też zbyt ruchliwe. By jednak ułatwić sobie codzienną pielęgnację dziecka, należy najlepiej jako to możliwe się do tego przygotować. Po pierwsze, warto kupić dobrej jakości wanienkę. Powinna mieć antypoślizgowe dno, a jeśli nie będzie w nie wyposażona, w sklepach z artykułami dziecięcymi można znaleźć specjalne maty. Do nabycia w niech jest również stelaż do wanienki dziecięcej, który nie tylko ułatwia kąpiel, ale też pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji. Rodzic nie musi się zbyt mocno nachylać, dzięki czemu odciąża kręgosłup.
Ma też bliższy kontakt z dzieckiem, może je trzymać bliżej siebie. Warto zwrócić uwagę, by stelaż dało się złożyć i zajmował niewiele miejsca, ale przy tym był odpowiednio stabilny. Niektóre z nich, zwłaszcza metalowe, posiadają też specjalną półkę, która pozwala na przechowywanie niezbędnych do kąpieli kosmetyków. Trzeba bowiem pamiętać, że zanim weźmiemy na ręce dziecko i zanurzymy je w wodzie, wszystkie środki pielęgnacyjne muszą zostać przygotowane. Powinny znajdować się pod ręką, by by do nich łatwy dostęp. Po kąpieli dziecko powinno zostać szybko opatulone delikatnym ręcznikiem, by skóra pozostała sucha. Zaleca się też jej nawilżenie przy pomocy balsamu odpowiedniego dla najmłodszych. Kąpiel niemowlęcia warto uczynić swego rodzaju rytuałem.
To sposób na nawiązanie bliższej więzi z dzieckiem i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. To również metoda na wyciszenie dziecka przed położeniem go na nocny odpoczynek. Specjaliści zalecają, by po kąpieli wykonać niemowlęciu delikatny masaż. Pozwoli on uwolnić się od nadmiaru bodźców, uciszy i ukoi maluszka, a przy tym pozwoli rodzicowi na szczególną bliskość z dzieckiem.