projektowanie

Specjalistyczne projektowanie konstrukcji – kto z tego korzysta?

W przeciągu ostatnich kilku lat do naszych słowników zawitało kilka nowych nazw i określeń. Jednym z nich było biuro projektów konstrukcji, które już raczej nie jest żadna tajemnicą oraz zagwozdką dla żadnego z nas.

Specjalistyczne projektowanie konstrukcji jest drogie

projektowanie konstrukcjiJednakże dla pewności wyjaśnię, że biuro konstrukcyjne, to nic innego jak specjalistyczne biuro projektowe, które zatrudnia sporą grupę doświadczonych architektów. Wytwarzają oni specjalistyczne projekty konstrukcji budynków o różnym przeznaczeniu i typie. Usługi takie jak specjalistyczne projektowanie konstrukcji budynków nie są tanimi usługami, a właściwie, to są one niezwykle drogie. Doprowadza to od sytuacji w której tylko bardzo nieliczne grono pojedynczych osób lub jakieś nieduże grupy osób są w stanie skorzystać z ich usług. Oczywiście grono osób nie jest aż tak małe jakby mogło się to wydawać, ale gdyby przyrównać je do całej populacji ludzkiej na świecie lub do populacji jednego dużego państwa, to z pewnością stała by się to bardzo mała grupka, która trochę wbrew panującym obecnie ustrojom demokratycznym, ma do powiedzenia bardzo dużo pomimo bycia w mniejszości społeczeństwa. Nie można się temu dziwić, gdyż to te osoby są odpowiedzialne za tworzenie nowych miejsc pracy, a także wielu budynków użytku publicznego.

projektowanieZatem gdybyśmy pozbyli się wszystkich inwestorów, właścicieli dużych firm i konsorcjów, t nagle mogłoby się okazać, że nie tylko nie mamy dokąd udać się w wolne sobotnie popołudnie, ale także nie mamy gdzie pracować i mieszkać. W końcu każe biuro konstrukcyjne z Warszawy oraz innych miast jest wynajmowane przez osoby bogate lub fundusze inwestycyjne, które operują odpowiednio dużymi środkami, aby zapłacić za usługę zaprojektowania konstrukcji, a także w późniejszym czasie zrealizować ją poprzez zatrudnienie odpowiednio dużej ekipy budowlanej oraz zapewnienie jej wystarczającej ilości prefabrykatów budowlanych. Zanim zakończymy wyjaśniać kto wynajmuje biura projektów konstrukcji, warto bowiem wspomnieć do czego konkretnie są wynajmowane takie biura. To, że ich usługi są drogie nie znaczy jeszcze, że zajmują się wykonywaniem projektów każdego rodzaju budynków, bo jak już wspomniałem takie biura konstrukcyjne wykonują projekty określonych typów budynków użytku publicznego, to znaczy, ze wykonują one projekty wszelkiego rodzaju stadionów, hal sportowych i widowiskowych, hal produkcyjnych, muzeów, urzędów, szkół, budynków mieszkalnych oraz biurowych, a także centrów handlowych.

Nie wykonają one za to projektu domu jednorodzinnego lub jakiejś willi, gdyż nie maja w tym odpowiedniej wprawy i tego typu zlecenia będą kierowane do zwykłego biura projektowego.