szambo betonowe

Solidne szamba betonowe

Bardzo często w mniejszych miejscowościach, a szczególnie na wsiach brakuje dostępu do kanalizacji. Dlatego tego mieszkańcy zmuszeni są do odprowadzania nieczystości na własną rękę. Oczywiście pozbywanie się ich do lasów, czy akwenów wodnych jest zakazane przez prawo. Dlatego też istnieje wiele, różnych sposobów na ich odpowiednie gospodarowanie i pozbywanie się ich.

Szambo z betonu – zalety

szambo betonoweW naszym kraju niezwykle popularne są po prostu zbiorniki na szambo. Montuje się je pod ziemią w okolicy domu, po czym podłącza się taki zbiornik do jego instalacji, która następnie odprowadza wszelkie nieczystości do takiego zbiornika. Istnieją ich różne rozmiary i kształty, jednak każdy z nich ma swoją określoną skuteczność. Warto zwracać uwagę szczególnie na tą drugą kwestię, gdyż zbiorniki prostokątne, kwadratowe, lub ogólnie wszelkie zawierające kąty proste w swoich ścianach, będą się charakteryzować zdecydowanie mniejszą wytrzymałością na naciskającą na taki zbiornik ziemię, oraz wody gruntowe. W tego typu bryłach siła nacisku koncentruje się bardziej na jednym punkcie ściany, dlatego też istnieje zdecydowanie większe ryzyko jej pęknięcia, a szczególnie w wypadku ich małej grubości, albo słabo wykonanego zbrojenia. Zdecydowanie lepsze są zbiorniki okrągłe, lub owalne.

szambo betonoweGwarantują one równomierne rozłożenie siły nacisku, a co za tym idzie, znacznie większą wytrzymałość. Warto zwracać uwagę na polecane szamba betonowe z atestem, gdyż to gwarantuje ich wysoką jakość wykonania, oraz trwałość. Solidne szambo ma solidnie zbrojone ściany, które są cieniowane w odpowiednich miejscach aby maksymalnie zwiększyć wytrzymałość takiej konstrukcji. Dodatkowo warto zwracać uwagę na takie elementy, jak zabezpieczenie przed wpadnięciem do zbiornika, ilość komór, czy podłączenie instalacji z domu do takiego zbiornika. Miejsce w którym do zbiornika wchodzi instalacja jest także bardzo ważne, powinno ono być odpowiednio usztywnione i uszczelnione. Tak, aby ani trochę przeprowadzanego przez nią materiału nie przedostawało się na zewnątrz. Nieszczelności mogą być bardzo nieprzyjemne, tworząc okropny zapach przy miejscu zamontowania szamba.

Dobre zbiorniki posiadają także takie elementy jak chociażby wskaźnik zapełnienia. Wszelkie te cechy potwierdzają zdobyte przez producenta atesty, na które warto zwracać uwagę przy końcowej decyzji wyboru odpowiedniego zbiornika. Należy pamiętać, że służyć ma on nam jak najdłużej, zatem jest to element wyposażenia, na którym nie warto oszczędzać i warto zainwestować w coś dobrego z odpowiednią renomą.