projekty wnętrz

Prosty i przytulny styl aranżacji wnętrz

W projektowaniu wnętrza każdy z nas wykorzystuje swój własny gust. Jedni lubią przepych oraz elegancję, inni decydują się na surową prostotę. Dla jeszcze innych najważniejsza jest przytulność. W zależności od tego, jaka cecha ma dla nas największą wartość, będziemy projektować wnętrze w innym stylu. Na przykład, jeśli to właśnie atmosfera przytulności jest dla nas priorytetem, możemy postawić na styl angielski.

Prostota stylu angielskiego

projekty wnętrzMa on swoją długą tradycję, pochodzi bowiem z początków XIX wieku – mówi się, że za jego powstaniem stoi królowa Wiktoria. Rodzina była dla niej najważniejsza, w związku z czym wiele uwagi poświęcała stworzeniu takiego domu, w którym będzie czuło się wzajemną bliskość. W takim przytulnym wnętrzu nie mogło zabraknąć pięknych i miękkich tkanin, a także pamiątek rodzinnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Koniecznością był duży stół, przy którym cała rodzina mogłaby wspólnie zjeść posiłek, duże znaczenie miała także wygodna kanapa. Same meble odznaczały się prostotą jesli chodzi o kształt. Nie forma była tu bowiem istotna, zdarzało się nawet, że mieszano meble pochodzące z różnych epok – i w niczym to nie przeszkadzało. Całość zawsze tworzyła spójne wrażenie. Duże znaczenie miało wykorzystywanie kwiatowych motywów – pojawiały się one na ścianach, na obrusach, na kapach łóżek, na poszyciach poduszek i tak dalej. Niemal wszędzie.

projekty wnętrzWybierano jasne kolory, chociaż często decydowano się też na głębokie, mocno nasycone barwy. Nie obawiano się wzorów i mieszano je bez problemów – paski mogły znaleźć się zaraz obok szkockiej kraty. Już po samym opisie niektórym z nas może wydawać się, że takie wnętrze jest przytłaczające. To prawda, oprócz przytulności i wygody, niesie to ze sobą takie skojarzenia, jednak to nic złego. Możemy też zdecydować się na łagodniejszą, bardziej romantyczną wersję. Wszystko zależy od nas – spójrzmy na projekty wnętrz Warszawa i wybierzmy taką aranżację, która nas zainspiruje do działania. Z pewnością dobry projektant pomoże nam w wyborze stylu, a jeśli zdecydowaliśmy się właśnie na styl angielski – w wyborze jego poszczególnych elementów.

Stosując tylko pewne wyznaczniki sprawimy, że wnętrze będzie przytulne i komfortowe, tak jak chcieliśmy, ale nie przytłaczające, a to chyba najwazniejsze. Jeśli nie boimy się odwaznych rozwiązań, możemy zdecydować się też na wymieszanie dwóch lub kilku stylów. To jednak warto powierzyć naprawdę dobremu projektantowi, a wówczas efekt na pewno nam się spodoba. Będzie to coś innego niż zwykły już styl nowoczesny.