piły formatowe

Podstawowa wiedza o piłach formatowych

Podstawowym sprzętem roboczym służącym do obróbki drewna litego, płyt wiórowych, jak i sklejki oraz innych materiałów drewnopochodnych, jest piła tarczowa formatowa. Jest to piła stołowa, którą producent wyposażył w przesuwny stół. Piła podcinająca jest w niej umieszczona przed piłą główną.

Piły formatowe do drewna

piły formatoweDzięki pile podcinającej można wykonywać płytki nacięcia. To możliwe nawet na płytach pokrytych fornirem lub laminatami, a także na stopach metali cienkich. Taka piła formatowa posiada zawsze też wyposażenie ochronne. Wymienić tutaj można osłonę ruchomą piły nad stołem i pod nim, jak też klin rozszczepiający oraz prowadnice. Podstawą jest również hamulec. Wydajne piły formatowe są często wybierane przez klientów, ponieważ praca z nimi jest prosta i przyjemna, oczywiście jeśli przestrzegamy przy tym zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz jesteśmy odpowiednio ostrożni. Powinniśmy pamiętać o możliwości wystąpienia zagrożeń podczas cięcia. Na przykład niepoprawne użytkowanie piły może sprawić, że będzie miała ona kontakt z naszą ręką, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Użytkując piłę formatową, powinniśmy więc pamiętać, że kategorycznie zabronione jest usuwanie odpadów i trocin ręką, należy unikać też przypadkowych ruchów ręką, które mogłyby sprawić, że podczas posuwu obrabianego materiału nasza dłoń znajdzie się pod ostrzem piły.

piły formatowePamiętajmy też o tym, aby nie dotykać elektrycznych części piły – gdyż to mogłoby grozić porażeniem prądem. Równocześnie należy użytkować piłę tak, aby ograniczyć możliwość zapylenia. Obecnie warto montować systemy odpylające, które pozwalają na odprowadzanie zanieczyszczeń już podczas pracy. Tym samym ograniczamy późniejsze sprzątanie. Piły formatowe także trochę hałasują podczas cięcia, dlatego jeśli jesteśmy wrażliwi na dźwięki, warto zadbać o nauszniki ochronne, które ograniczą ilość decybeli docierających do naszych uszu. W przypadku wystąpienia zagrożenia, możemy bez problemu zatrzymać piłę formatową, gdyż każda z maszyn proponowanych przez producentów posiada opcję zatrzymania awaryjnego. Choć brzmi to wszystko strasznie, tak naprawdę takie sytuacje zdarzają się rzadko – wystarczy przed rozpoczęciem eksploatacji dokładnie zapoznać się ze wskazówkami producenta, a już przystępując do pracy, cały czas pamiętać o zasadach BHP, a wówczas nic złego nie powinno nam się zdarzyć.

Kupując piłę formatową, zwracajmy uwagę na to, czy pochodzi od sprawdzonego producenta – wówczas oczywistością będzie jej wysoka jakość. A my na pewno będziemy zadowoleni.