pirometr

Pirometr jako nowoczesny sprzęt badawczy

Rozwój nauki i techniki przyczynił się do produkcji coraz to nowszych i bardziej doskonalszych urządzeń, które są przydatne w wielu gałęziach przemysłu oraz w życiu codziennym. Przykładem takim może być termowizja oraz wiele innych przydatnych urządzeń, które badają dany obszar pod względem temperatury. Dziś zwykłe termometry odchodzą już do lamusa. Dziś coraz więcej zastosowań ma pirometr, który posiada mnóstwo cennych zastosowań.

Jak działa pirometr?

 pirometrNajpierw wyjaśnijmy, jak działa pirometr. Otóż jest to urządzenie, przyrząd służący do bezdotykowego pomiaru temperatury danego obiektu na podstawie emisji promieniowania cieplnego. Pirometr sam wykrywa wartość promieniowania i w ten sposób analizuje obiekt dając obraz. Urządzenie to działa podobnie, jak kamera termowizyjna, ale ta działa na podstawie innych praw fizycznych. Zdalne mierzenie temperatury ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, ale chyba najważniejsze jest zastosowanie w budownictwie oraz w energetyce. Wykorzystanie praw fizyki przyczynia się do tego, że widzimy w jakim punkcie następuje ubytek ciepła lub gdzie trzeba to ciepło dostarczyć. Mówiąc więc jak najbardziej ogólnie, pirometr dostarcza nam informacji na temat ciepłych i chłodnych punktów. Dzięki temu zabiegowi można dokładnie odszukać szczelność w miejscach wokół okien, dachów, wentylacji oraz drzwi. Badania te przydają się, jeżeli planujemy remont związany z izolacją cieplną budynków. Wówczas wiadomo, które miejsca należy dokładnie uszczelnić.  pirometrOprócz budownictwa, pirometr jest także wykorzystywany w warsztatach samochodowych, przemyśle spożywczym oraz w badaniu środowiska naturalnego. Jeżeli chodzi o zakres badanych temperatur, to najlepszy pirometr wykrywa temperaturę od około minus pięćdziesięciu do około tysiąca dwustu stopni Celsjusza przy pomiarze z odległości około jednego metra. Pirometr posiada ponadto szereg innych charakterystycznych ważnych cech. Główną zaletą jest bardzo dobra pamięć badań oraz precyzja, niezawodność i dokładność. Wszystkie pirometry, podobnie jak kamery termowizyjne posiadają wyświetlacz LCD o dobrej jakości. Sam aparat ma dobrą i trwałą odbudowę o dobrej jakości.

Urozmaiceniem jest alarm w przypadku wykrycia zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury. Pirometr analizuje dane poprzez obliczenie średnich, maksymalnych oraz minimalnych temperatur. Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupnem takiego sprzętu do swojej firmy, to warto kierować się jakością sprzętu. Pirometr powinien posiadać odpowiedni certyfikat, aby wyniki badań były bardzo precyzyjne i wiarygodne.