Ogrzewanie łazienki jest często dość problematyczne, jest to specyficzne miejsce do którego momentami ciężko jest podłączyć instalację grzewczą, przez co jest w niej zimno i nie da się normalnie funkcjonować. Innym przypadkiem jest z kolei posiadanie łazienki małych gabarytów do której nie da się zmieścić grzejnika standardowej wielkości.
Nowoczesne grzejniki łazienkowe
Podłączenie głównego źródła ogrzewania jest często niemożliwe ze względu na instalacje hydrauliczną obficie obecną pod taką łazienką, jeśli zostało to źle przemyślane na etapie konstrukcyjnym to potem już tego raczej nie odwrócimy. Grzejnik do takiej łazienki nie musi być dużych rozmiarów, gdyż nie jest to pomieszczenie trudne do ogrzania. Zwykle posiadamy tam sporo kafelek, koszów, szafek, ręczników, ubrań, czy kabin, a wszystkie te elementy dodatkowo pomagają zatrzymać ciepło w nagrzanym już pomieszczeniu. Bardzo ciekawą opcją są grzejniki akumulacyjne elektryczne do łazienki, które pozwalają na skuteczne utrzymanie w niej stałej temperatury. Wiele osób jest bardzo uprzedzona do grzejników elektrycznych ze względu na ich bardzo niewydajne, wcześniejsze generacje. Myślenie to pozostało na wiele lat i dalej gdzieś krąży w naszym społeczeństwie, to prawda, że stare grzejniki elektryczne były bardzo mało wydajne i pożerały ogromne ilości prądu, a szczególnie te łazienkowe, które były kompletnie nieopłacalne.
Jednak dzisiejsza generacja jest zupełnie inna, wydajna i bardzo opłacalna. Szczególnie jeśli chodzi o o grzejniki akumulacyjne, których zasada działania polega na pobieraniu energii elektrycznej i nagrzewaniu się w momencie obowiązywania tańszej taryfy za prąd i oddawaniu ciepła do kolejnego cyklu nagrzania. Są to urządzenia bardzo zaawansowane i idealnie przystosowane do długoterminowego gromadzenia ciepła. Wykorzystuje się do tego celu grzałki o bardzo wysokiej mocy, oraz magnezytowe bloki gromadzące ciepło by nie oddać go zbyt szybko. W środku zainstalowany jest tunel z wentylatorem, przez który powietrze przepływa i w trakcie się nagrzewa. W wersjach dynamicznych istnieje opcja mieszania zimnego z ciepłym powietrzem, dzięki czemu mamy wysoką kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu, z kolei statyczne nie posiadają tego gadżetu.
Jeśli chodzi o wydajność, to grzejniki akumulacyjne dynamiczne są odrobinę lepsze. Jednak oba typy są wysoce funkcjonalne, gdyż nagrzewają one jednocześnie wydmuchiwanym gorącym powietrzem, oraz w tradycyjny, konwekcyjny sposób. Ze względu na pobór energii tylko w tańszym okresie, są to urządzenia bardzo oszczędne i warto zwrócić na nie uwagę.