Ogród – postawić na estetykę czy na wygodę właścicieli?

Zazwyczaj kiedy właściciel domu decyduje się na zaprojektowanie własnego ogrodu, musi podjąć decyzję – czy postawić na estetykę otoczenia czy na stworzenie stref rekreacyjnych dla własnej wygody. Oczywiście czasami można te dwie tak odrębne funkcje połączyć, jednak zazwyczaj dzieje się to jakimś kosztem, chociażby minimalnym, jednej z nich.

Pomoc profesjonalistów przy aranżacji ogrodu

zakładanie ogrodówW pierwszym przypadku zakładamy, że wybudujemy ogród, który będzie stanowił odrębną, w pełni estetyczną strukturę – a powstanie w zgodzie z określoną koncepcją. Niektórzy uważają, że najważniejsze jest, by koncepcja ta była modna, inni zaś nie kierują się modą, a własnym poczuciem estetyki – i jeśli podoba im się ogród japoński, to, mimo iż w pobliżu nie ma żadnego takiego ogrodu, decydują się na projektowanie ogrodów w wybranym stylu – Warszawa jest miastem, w którym nikogo taka sytuacja nie dziwi. Tutaj każdy żyje swoim życiem. Inaczej rzecz ma się w małych miasteczkach, gdzie jesteśmy codziennie pod ostrzałem spojrzeń niejednego sąsiada. Mniej odporne na krytykę osoby zdecydują się na ogród w takim stylu, który aktualnie jest modny. Niezależnie od tego, co jest naszą motywacją, warto do projektowania ogrodu zatrudnić profesjonalistów.

zakładanie ogrodówOsoby, które zawodowo zajmują się zakładaniem ogrodów, mają wysoko wykształcone poczucie estetyki, dobrze znają każdy styl ogrodu i bez problemu stworzą na naszym terenie taki ogród, który będzie prezentował się wyjątkowo. Ważne jest, aby nie przytłaczał – nie chodzi o to, aby wykorzystać wszystkie elementy danego stylu, ale żeby zrobić to ze smakiem. Dla laików mogłoby to być problemem, jednak osoba z doświadczeniem nie będzie popełniać żadnych tego typu gaf, o to możemy być spokojni. Jeżeli mamy duży ogród, nie będzie problemu, aby stworzyć w nim strefę rekreacyjną, czyli właśnie połączyć funkcję wypoczynkową z estetyczną, o czym wspomnieliśmy na początku. Przed osobą doświadczoną żadne przeszkody nie są do pokonania. Wygląda na to, że bez problemu uda nam się uzyskać wymarzony ogród, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Pamiętajmy jednak, żeby przy wybieraniu projektanta ogrodów, zdecydować się na osobę, która w portfolio posiada piękne, oryginalne projekty, nie zaś te typowe, powielane schematycznie.

O tym, czy ogród będzie wyróżniał się spośród innych, dowiemy się już z samego projektu – gdyż dobry projektant przygotowuje projekty ogrodu z różnych perspektyw. W ten sposób mamy już cały obraz ogrodu jeszcze zanim przystąpi się do realizacji. Projekt, który uwzględnia zarówno wysoki poziom wygody, jak i estetykę, będzie dla nas najlepszy.