zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowej

Odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowej

W dzisiejszych czasach coraz częściej korzysta się z elementów metalowych w codziennym budownictwie. Jeszcze stosunkowo niedawno, tego typu rozwiązania nie były zbytnio popularne i raczej spotkanie konstrukcji w całości metalowej było dość trudne. Nasze społeczeństwo jest bardzo przyzwyczajone do stosowania ogromnej ilości betonu, który jest materiałem względnie wytrzymałym, jednak niesamowicie niewygodnym w trakcie konstrukcji.

Zabezpieczenie konstrukcji jest ważne

zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowejTen materiał trzeba nakładać warstwami i czekać na jego zastygnięcie, dlatego też budowy z jego udziałem trwają niesamowicie długo. Często ciągną się one nawet latami, gdyż zalewanie coraz to kolejnych warstw zbrojeń i tworzenie następnych kondygnacji jest niesamowicie czasochłonne. Właśnie w ten sposób wykonuje się zdecydowaną większość większych konstrukcji. Jednak korzystanie z metalu stało się niesamowicie popularne w ostatnich latach, gdyż pozwala on na znacznie wygodniejsze i szybsze tworzenie różnego rodzaju obiektów. Przede wszystkim popularne jest to w środowisku przemysłowym, gdzie często wykonuje się konstrukcje jak najszybciej, a muszą być one jak najbardziej wytrzymałe. Z tych materiałów tworzy się głównie takie obiekty jak różnego rodzaju hale, magazyny, czy też garaże. Stal jest materiałem, który idealnie sprawdza się do tego typu zadania. Jest to znacznie wytrzymalszy stop żelaza, który charakteryzuje się ogromną trwałością i względną plastycznością.

zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowejDlatego też idealnie nadaje się na elementy nośne wielu konstrukcji, należy jednak pamiętać, że zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowej jest niesamowicie ważne, gdy wznosimy obiekt tego typu. Zwykle w takich halach sam szkielet wykonuje się z ogromnych elementów metalowych, które podtrzymują całą konstrukcję i dają jej ogromną wytrzymałość. Całość jest więc dość stabilna i bardzo trwała, dlatego też uszkodzenia mechaniczne w tej kwestii nie są problemem. Boki i dach takiego obiektu zwykle wykonane są z równie wytrzymałego metalu, który gwarantuje bezpieczeństwo, jednak wszelkie elementy takie jak ocieplenia, czy farby cechują się wysoką łatwopalnością. Dlatego też niesamowicie ważne jest właściwe zabezpieczenie stali, aby nie przewodziła ona nadmiernych ilości ciepła, co mogłoby pomóc w takim pożarze. Dodatkowo, często stosuje się różnego rodzaju lakiery, czy opryski, które są łatwopalne i mogą łatwo rozprzestrzenić pożar.

Bardzo łatwą i wydajną metodą jest lakierowanie ogniochronne, które pozwala doskonale zabezpieczyć taką konstrukcję przed ewentualnym pożarem, dzięki czemu będzie ona mogła bez problemu wytrzymać długie lata bez naszych zmartwień.