vintage

Odnawianie starego mieszkania – co trzeba wymienić, a co zostawić?

Generalny remont mieszkania w starym budownictwie to nie lada wyzwanie. Z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że do wymiany jest w nim niemal wszystko.stare mieszkanie

Wśród rzeczy, do których trzeba przyłożyć szczególną uwagę, znajdują się wszystkie instalacje. Remont generalny to jedyna okazja, aby wymienić i poprawić układ instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Stare nie tylko nie spełniają współczesnych norm, ale mogą wręcz zacząć stwarzać zagrożenie dla mieszkańców. Warto jednak pozostawić np. żeliwne wanny czy stare umywalki, które można odświeżyć, by zrobić z nich ozdobę wnętrza.

stary kuferekKolejnym punktem jest stolarka drzwiowa i okienna. O ile nie planujemy jedynie jej odświeżyć, prawdopodobnie otwory będą wymagały poprawek, ponieważ są… krzywe. Wyrównanie ich jest konieczne, aby móc założyć nowe drzwi i okna.

Stare ściany często wymagają skucia całych tynków i glazury, a następnie wyrównania. Jeśli chcemy zachować oryginalną boazerię, na czas remontu trzeba ją zdjąć, by nie gromadził się za nią kurz. Wyczyszczenie tej przestrzeni będzie również korzystne dla naszego zdrowia, gdyż pozwoli pozbyć się niechcianych lokatorów. stare mieszkanie

Podłogi to kolejny punkt programu, który wymaga wiele pracy. Często konieczne będzie ich wypoziomowanie, jednak jeśli stare deski lub parkiet nie są zbyt zniszczone, można je odnowić. Cyklinowanie podłóg i ich polakierowanie lub olejowanie sprawi, że będą wyglądały jak nowa.

Stare meble czy lampy niekoniecznie nadają się tylko do wyrzucenia. Ich odnowienie będzie pracochłonne, ale warte tego czasu, ponieważ współczesne meble nawet jeśli są stylizowane na stare, to nie posiadają ich niepowtarzalnego uroku. Takie meble bez trudu można połączyć z bardzo nowoczesnym stylem, co jest obecnie wyjątkowo modne. Nawet jeśli nie zdecydujemy się ratować wszystkiego, co ratować można, warto pozostawić sobie jeden lub dwa bardziej odnowione mieszkanie - łóżko poduszkizabytkowe drobiazgi, które będą przypominały o historii tego miejsca. A te, których chcemy się pozbyć, można sprzedać pasjonatom takich mebli, którzy ucieszą z okazji na poszerzenie swojej kolekcji.