tokarka cnc

Obrabianie elementów za pomocą tokarki

Toczenie jest to rodzaj obróbki, stosowany do obrabiania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów o kształcie brył obrotowych. Polega na oddzielaniu nożem tokarskim warstwy materiału z przedmiotu, aby nadać mu odpowiedni kształt i wymiar. Urządzeniem, które umożliwia toczenie jest tokarka.

Tokarki sterowane komputerowo

tokarka cnc	Tokarki cnc służą do obróbki powierzchni przedmiotów – proces obróbki powierzchni zewnętrznych nazywa się toczeniem, natomiast obróbka powierzchni wewnętrznej jakiegoś elementu to wytaczanie. Tokarki cnc steruje się za pomocą komputera, który przekazuje informacje dotyczące obróbki elementów w postaci sygnałów do odpowiednich części maszyny obrabiającej. Tokarki cnc wyposażone są w urządzenie służące do automatycznej wymiany narzędzi, które w zależności od rodzaju może mieć różną ilość gniazd narzędziowych. Dzięki programowi operator cnc wybiera narzędzie, które zostanie przez maszynę ustawione w pozycji wyjściowej. Uchwyty przedmiotu obrabianego to miejsce, w którym zamocowuje się obrabiany element na wrzecionie w trakcie obróbki. Bardzo ważne jest, aby detal umocowany był stabilnie, gdyż działające w trakcie procesu obróbczego siły mogłyby wyrządzić duże szkody, gdyby było inaczej.

tokarka cnc	Istnieje kilka rodzajów uchwytów- uchwyty szczękowe (można sterować również zamykaniem i otwieraniem szczęk mocujących), tarcze tokarskie, uchwyty zaciskowe (posiadają przeciwwagi sił odśrodkowych i wykorzystuje się je do pracy przy wysokich obrotach) i tuleje zaciskowe (służą do mocowania niedużych elementów). W obrębie zespołów napędowych w tokarce cnc wyróżniamy napędy główne, napędy posuwów i napędy pomocnicze. Napęd główny przekazuje przez wrzeciono niezbędną do obróbki moc skrawania, robi to za pomocą silników napędowych. W tokarkach cnc mamy do czynienia z napędem elektrycznym. Napędy ruchu posuwowego są zintegrowane z układem pomiarowym. Napędy ruchu posuwowego dzielą się na następujące grupy: napęd tradycyjny (silnik obrotowy napędza śrubę toczną bezpośrednio lub pośrednio za pomocą przekładni pasowej lub zębatej), napęd z elektronakrętką (silnik współpracuje z obracającą się nakrętką toczną, a śruba jest nieruchoma), bezpośredni napęd liniowy z silnikiem elektrycznym.

Obróbka elementów na tokarkach cnc wymaga sterowania posuwem wzdłuż dwóch osi – X i Z. Tokarki cnc cechują się dużą mocą, a dzięki nim obróbka powierzchni przedmiotów o kształcie brył obrotowych jest czynnością odbywającą się niemal w każdym zakładzie produkcyjnym, w wielu branżach i gałęziach przemysłu.