projektowanie wnętrz

Minimalizm – jak zaprojektować wnętrze w tym stylu?

Obecnie niemal w każdej dziedzinie życia odczuwamy przesyt. Czasy są takie, że mamy już właściwie wszystko. Jesteśmy na bieżąco z nowinkami technicznymi, mamy najnowszy model smartfona, laptopy od najlepszych producentów, czytniki e-booków zamiast papierowych książek i tak dalej. Nic dziwnego, że niektóre osoby, widząc na co dzień taki przesyt, starają się podążać w zupełnie innym kierunku, który zapewniłby im wolność od wszelkiego rodzaju „więzień”.

Stylowy minimalizm – jak to osiągnąć

projektowanie wnętrzTo dlatego coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się minimalizm – zarówno jako styl życia, jak i styl wykorzystywany w projektowaniu wnętrz. To alternatywa wobec konsumpcjonizmu. Przecież to nie rzeczy materialne nas uszczęśliwiają, powinny być one jedynie dodatkiem, a nie sensem życia. Wiedzą o tym minimaliści, którzy na co dzień otaczają się tylko niezbędnymi przedmiotami codziennego użytku. Jak zatem wygląda taki styl we wnętrzarstwie? Jeśli mamy już własne mieszkanie zaprojektowane w innym stylu, i chcemy sprawić, by stało się bardziej minimalistyczne, wówczas powinniśmy zacząć od uporządkowania swojego dobytku. Należy wyrzucić wszystkie rzeczy określane mianem „kiedyśsięprzyda” – praktyka pokazuje, że takie rzeczy nigdy się nie przydają. Gdy już się pozbędziemy zbędnych przedmiotów, nagle może okazać się, że nasza przestrzeń mieszkalna jest całkiem duża! Pojawi się miejsce na oddech. Po pozbyciu się niepotrzebnych rzeczy, możemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób uzyskać we wnętrzu jak najlepszą harmonię.

projektowanie wnętrzJeśli sami nie mamy na to pomysłu – możemy skorzystać z usługi, jaką jest projektowanie wnętrz w małopolskim. Architekci wnętrz z pewnością wykonali już niejedno takie zlecenie i dobrze wiedzą, czym jest minimalizm. Zazwyczaj stawiają na proste geometryczne formy – dobrze prezentują się meble wykonane ze szkła lub stali, ale połączone z materiałami naturalnymi. Uzyskujemy w ten sposób wrażenie prostoty, ale przy tym pewnej dozy elegancji. Ważne, by rozjaśniać przestrzenie – zamiast ciemnych kolorów farb, wybierzmy te jasne – delikatne beże czy nawet biel. W salonie powinny znaleźć się jedynie rzeczy najpotrzebniejsze, a więc wygodna sofa, niewielki stół kawowy oraz lampa. Możemy zdecydować się także na pufy, jeśli przewidujemy, że będziemy przyjmować gości.

Pamiętajmy, że chomikowanie bibelotów jest „niedozwolone” – tylko zagraca przestrzeń i nasze wcześniejsze wyrzucanie nadmiaru rzeczy okaże się działaniem bez sensu, jeżeli zaraz wolną przestrzeń zagracimy pamiątkami rodzinnymi. Jak widać, styl minimalistyczny nie jest dla każdego.