cięcie w betonie

Metody cięcia w betonie

Skład i proporcje betonu określa norma PN-EN 206 A1:2016-12. Zgodnie z nią jest to mieszanina cementu, kruszywa drobnego i grubego i różnych dodatków chemicznych. Po wymieszaniu i zastygnięciu beton tworzy zwartą, jednolitą strukturę, która wykorzystywana jest w budownictwie. Współczesny beton cechuje się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a więc także na cięcie. Czasem jednak wycięcie fragmentu betonu jest potrzebne, na przykład podczas modernizacji hali przemysłowej i kładzenia nowych instalacji.

Wykonywanie cięć w betonie — jak to robić?

cięcie w betoniePodczas cięcia betonu jest się narażonym na różne niebezpieczeństwa. Dlatego niezależnie od wybranej metody trzeba zadbać o odpowiednią odzież ochronną, taką jak rękawice, kombinezon i gogle. Wyposażywszy się w środki ochrony osobistej, trzeba też wybrać odpowiednią tarczę. Do betonu preferowane są tarcze diamentowe. Na wybór zarówno tarczy, jak i metody cięcia wpływa rodzaj betonu i zakres prowadzonych prac. Ciąć można beton architektoniczny, komórkowy czy żelbet. Beton dzieli się na podstawie ciężaru objętościowego. Lekki do 2000 kilogramów na metr sześcienny, zwykły do 2600 i ciężki powyżej. Wyróżnia się dwie metody cięcia betonu – na sucho i na mokro. Druga metoda jest znacznie bardziej popularna, ponieważ sprawia, że można pracować wydajniej i czyściej.

cięcie w betonieTnąc beton na mokro, zmniejsza się ryzyko przegrzania tarczy. Woda pełni rolę chłodziwa, a dodatkowo także ogranicza rozprzestrzenianie się pyłu. W przypadku prac o szerokim zakresie ta metoda jest najbardziej efektywna. Chcąc jednak wykonać mniejsze cięcie, można zdecydować się na zrobienie tego bez wody, czyli metodą na sucho. Zapewnia to mniejszą efektywność i precyzję, ale jest szybsze. W kwestii firm realizujących wykonywanie cięcia w betonie Śląsk jest regionem, który oferuje szeroki wybór wykonawców. Do cięcia na sucho wykorzystuje się dedykowane tarcze, które są odporniejsze na przegrzewanie w wyniku tarcia. Efekt ten osiąga się dzięki specjalnym wycięciom w powierzchni tarczy, które służą do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Poważnym problemem występującym podczas cięcia betonu jest pył. Będzie on szczególnie uciążliwy w sytuacji, gdy cięcie będzie wykonywane na hali produkcyjnej, na której stoją już maszyny. Najlepszym sposobem jest polewanie ciętego betonu wodą, która wiąże pył. Jest to jednak związane z koniecznością odprowadzania wody z miejsca, w którym wykonywane są prace. Tnąc beton samodzielnie, trzeba zawsze pamiętać o środkach ochrony osobistej i zabezpieczeniu urządzeń elektrycznych przed wodą.