listwy przypodłogowe

Materiały, z których powstają listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe są bardzo istotnym elementem podczas wykańczania wnętrz. Pełnią funkcję dekoracyjną oraz estetyczną. Między innymi zakrywają szczelinę dylatacyjną oraz chronią zakończenia podłogi przed uszkodzeniami. Istotne jednak jest, aby listwy pasowały do stylu pomieszczenia oraz kolorystyki, dlatego na rynku producenci oferują produkty wykonane z wielu trwałych materiałów.

Listwy z solidnego materiału

listwy przypodłogoweDzięki temu każdy może znaleźć coś, co idealnie będzie pasowało do jego domu i spełni swoje funkcje, pod warunkiem, że zna wady i zalety każdego z materiałów. W ofercie producentów znajdują się listwy przypodłogowe wykonane między innymi z PCV, drewna, stali, aluminium, czy MDF. Każde z nich nadają się do wnętrz o odmiennym stylu, głównie z powodu ograniczonej kolorystyki. Decydując się na zakup warto rozważyć każdą opcję wiedząc czym powinna się charakteryzować solidna listwa przypodłogowa. Aby spełniała ona swoje funkcje musi być przede wszystkim dopasowana pod względem szerokości. Szczeliny dylatacyjne mają zazwyczaj nawet do kilku centymetrów, dlatego należy zawsze kierować się najpierw estetyką, a dopiero później właściwościami dekoracyjnymi. Szerokie listwy zazwyczaj posiadają miejsca na schowanie przewodów elektrycznych, aby kable nie plątały się po podłodze.

listwy przypodłogoweW tym przypadku najlepiej sprawdzą się listwy MDF oraz PCV ponieważ to one występują w różnych szerokościach. Dopasowując listwy do nowoczesnych i surowych wnętrz warto pomyśleć o listwach ze stali. Największą zaletą jest ich odporność na uszkodzenia oraz wilgoć, która często występuje w przypadku złej izolacji podłogowej. Idealnie nadają się zarówno do kuchni, jak i łazienki, ponieważ dobrze wyglądają w połączeniu z płytkami. Do podłóg wykańczanych panelami, bądź litym drewnem nie można wybrać nic innego niż listwy podłogowe z drewna. Ze względu na stylowy wygląd pasują nie tylko do klasycznych pomieszczeń, ale również tych minimalistycznych. Istotny jest fakt, że zarówno listwy przypodłogowe z drewna, jak i z płyt MDF można dowolnie wykończyć używając farb olejnych. Dzięki temu kolorystyka nie musi być priorytetem podczas poszukiwań. Zdecydowanie lepiej zwrócić uwagę na kształt oraz funkcjonalność, niż kierować się stylem listew. Większość z nich jest bardzo prosta w montażu, a niektóre nawet można demontować na czas remontu, po czym ponownie je wykorzystać.

Listwy przypodłogowe są świetnym rozwiązaniem, które pozwala estetycznie wykończyć mieszkanie podkreślając jego wyjątkowość. Warto jednak pomyśleć o zakupie listew jeszcze przed wybraniem podłogi, by cała kompozycja wyglądała spójnie.