płaskie dachy

Materiały do budowy dachu płaskiego

Obecnie półki w sklepach budowlanych uginają się pod towarem. Mamy naprawdę szeroki wybór. Wśród asortymentu znajdują się produkty o różnej jakości i w różnych cenach. Jeśli szukamy materiałów budowlanych do budowy dachu, pamiętajmy, że oszczędzanie nie jest tutaj dobrym pomysłem.

Płaskie dachy z folią paroszczelną

płaskie dachy Dach powinien nam służyć przez długie lata bez konieczności remontu, dlatego najlepiej jest wybierać materiały najwyższej jakości, nawet jeśli ich cena może nas początkowo zaskoczyć. Pamiętajmy jednak, że inwestujemy raz – a potem nie przejmujemy się żadnymi remontami, bo będą one po prostu niepotrzebne. Decydując się na dach płaski, będziemy potrzebowali materiałów na poszczególne warstwy, wśród których wyróżnić można konstrukcję spadkową, paroizolację, izolację termiczną, a także pokrycie. Jeśli chodzi o warstwę spadkową, jej zadaniem jest odpowiednie odprowadzanie wody po powierzchni dachu. To od tej konstrukcji zależy stopień nachylenia dachu. W przypadku dachu płaskiego mowa jest jedynie o 3% spadku. Najlepiej zastosować tu materiał taki jak lekki beton – dobrze sprawdzi się keramzytobeton lub styrobet. Drugą możliwością jest szlichta betonowa. Można też stosować samo kruszywo takie jak keramzyt, a w przypadku konstrukcji drewnianej konieczne będą płyty, sklejki czy też deski, które po prostu układa się na legarach pod właściwym kątem.

płaskie dachy Jeśli chodzi o paroizolację, płaskie dachy w Opolu posiadają najczęściej tę warstwę wykonaną ze specjalnych folii paroszczelnych. Według producentów, paroprzepuszczalność takich produktów wynosi około 5 g/m2 na dobę. Paroizolacja jest niezbędna, ponieważ dzięki niej para wodna, która pojawia się w pomieszczeniach na przykład na skutek gotowania czy kąpieli, nie przedostaje się do wewnętrznych warstw dachu i zapobiega ich niszczeniu. Układanie paroizolacji nie powinno przysporzyć żadnej ekipie budowlanej problemów, ponieważ wygląda tak samo jak w przypadku dachu spadzistego. Po prostu układamy folię prostopadle do spadku, a łączymy ją na zakładkę. Tym większą, im mniejsze jest nachylenie dachu. Gdy sklejamy ze sobą arkusze folii, wystarczy zakład około 15 cm. Zróbmy zakład dwa razy większy, gdy łączymy folię w inny sposób. Jeśli zdecydujemy się na folię aluminiową, pamiętajmy, że powłoka aluminiowa powinna znaleźć się od spodu – w ten sposób będzie ona ograniczać uciekanie ciepła z domu, gdyż zgodnie ze swoimi właściwościami, będzie je odbijać, a więc zostanie ono w pomieszczeniu.

Do izolacji termicznej wybierzmy styropian, wełnę mineralną lub polistyren ekstrudowany. Jeśli chodzi zaś o wybór pokrycia dachowego, najczęściej wiele osób decyduje się na blachodachówkę, która jest niedroga, ale też wygląda atrakcyjnie.