Mała łazienka cz. 2

   łazienka z oknemNawet najmniejsze pomieszczenie wyda się większe, jeśli znajdzie się w nim okno. Duże okno bardziej otworzy łazienkę, nada wnętrzu lekkości – choć, oczywiście, nie jest to rozwiązanie dla mieszkania w bloku czy miejscowości ze zwartą zabudową. Innym rozwiązaniem na optyczne powiększenie łazienki są duże lustra, zajmujące całą szerokość ściany i nadające głębi. Jeśli dwa lustra znajdą się naprzeciwko siebie, nie będą potrzebne już żadne dodatki w wystroju, sam efekt nieskończonego odbicia w zupełności wystarczy. Nie jest to jednak świeca i mydło w łazienceefekt, który każdemu odpowiada. Zamiast na jedno duże lustro można postawić na mozaikę złożoną z mniejszych, pozbawionych ram, ale również zajmujących spory kawałek ściany.

Ogromną rolę w powiększaniu łazienki odgrywa dobre oświetlenie. W łazience powinny znajdować się przynajmniej dwie lampy, pozwalające na dobre oświetlenie lustra. Często tyle wystarcza i dodatkowe oświetlenie pod sufitem nie jest już potrzebne. Dla fanów relaksujących wieczornych kąpieli znakomitym rozwiązaniem będzie kilka oddzielnie zapalanych źródeł światła – luksfery w łaziencejedna słaba lampa w czasie kąpieli wystarczy w zupełności. Można też pomyśleć o półce na świece lub lampion, które także sprawdzą się w takiej sytuacji i nadadzą wnętrzu kameralnego klimatu.

prysznic ze szklamymi drzwiamiJeśli w łazience znajdzie się prysznic, jego kabina powinna być wykonana z przezroczystego szkła. Nic tak nie „blokuje” łazienki jak nieprzezroczysta kabina, która zajmuje znaczną część pomieszczenia. Innym rozwiązaniem będzie wykonanie jednej ze ścianek prysznica ze szklanych pustaków. Luksfery przepuszczają i zmiękczają światło, nie sprawiają też tak przytłaczającego wrażenia jak kabiny z metalu czy plastiku. Można ich również użyć do wykonania „okna” wychodzącego na inne pomieszczenie.