Mała łazienka cz. 1

Niewielkie mieszkania w blokach przeważnie posiadają bardzo małe łazienki, które trudno urządzić tak aby były wygodne w użytkowaniu i dobrze się prezentowały. Podstawą zawsze jest dobra organiazacja przestrzeni i pilnowanie porządku. W niedużym wnętrzu wystarczy jeden ręcznik rzucony na podłogę, aby zrobić wrażenie bałaganu. Dlatego z widoku należy usuwać wszystkie drobiazgi, które wpływają na „zagracenie” łazienki, wliczając w to również nadmiar kosmetyków na półkach, kosze na pranie (ubrania często gromadzą się na nich zamiast w nich), środki czystości i inne rzeczy.

Jeśli łazienka i toaleta są rodzielone, dobrym pomysłem może być ich połączenie. Sprawdzi się to szczególnie, gdy domowników jest mniej niż troje – przy wiekszej ilości osób spowoduje to długie kolejki do łazienki rano i wieczorem. Gdy zamiast dwóch małych pomieszczeń mamy jedno większe, łatwiej rozmieścić w nich potrzebne urządzenia sanitarne i szafki.

łazienka jasne mebleNajważnieszą kwestią w urządzaniu małej łazienki – tuż po utrzymywaniu w niej porządku – jest jej optyczne powiększenie. Do tego potrzebne są jasne urządzenia sanitarne, jasne kafelki i jasne fronty mebli. Urządzenia sanitarne powinny być podwieszane. Odsłoni to podłogę i nada wnętrzu wrażenia lekkości. Kafelki, wbrew pozorom, powinny być duże i średnie. Małe kafelki i mozaiki sprzyjają pomniejszaniu wnętrza, jednak sprawdzą się jako ozdobne elementy na fragmencie ściany lub przy wykończeniu wnęk. Należy zachować z nimi umiar, małe wnętrza nie lubią nadmiaru ozdób. Fronty mebli powinny być błyszczące, co razem z ich zielona łazienkakolorem pomoże optycznie powiększyć łazienkę. Podobną rolę pełnią chłodne kolory: błękity, zielenie i szarości – są to kolory nadające wrażenie czystości i świeżości, pomogą również w przełamaniu monotonii bieli.

Z kolei chłód urządzeń, mebli i ścian powinna zrównoważyć ciepła barwa podłogi, ponieważ nadmiernie „zimna” łazienka nie będzie zachęcającym miejscem. Tutaj sprawdzi się drewniana podłoga, która, w zależności od ułożenia, może dodatkowo wzorem desek wydłużyć lub poszerzyć łazienkę. Drewno powinno być dobrze zaimpregnowane przed wilgocią, a jego dodatkową ochronę może stanowić niewielki jasny dywanik przy wannie lub prysznicu.

Meble w łazience należy ograniczyć do całkowitego minimum, by nic nie zastawiało i tak już niewielkiej przestrzeni. Sprawdzą się za to wnęki z półkami i płytkimi szafkami, szczególnie jeśli drzwiczki szafek wykonane będą z mlecznego szkła, a wnętrza podświetlone. Będą one również dodatkową ozdobą łazienki. W organizacji półek pomocne będą koszyczki, pozwalające na pogrupowanie kosmetyków i środków czystości zgodnie z ich przeznaczeniem. Dzięki temu każdy z nich będzie miał swoje miejsce, co znacznie ułatwi utrzymanie porządku.

Jeśli to możliwe, pralka powinna trafić do kuchni, a dodatkowe ręczniki znaleźć swoje miejsce w innej części mieszkania. Dobrym rozwiązaniem będzie grzejnik, na którym można rozwiesić używane ręczniki. Dzięki temu zajmą mniej miejsca i będą szybciej schły, szczególnie zimą.

W kolejnym wpisie opowiem szerzej o znaczeniu światła, okien i szkła w urządzaniu małej łazienki.