Badania magnetyczne

Kiedy badania magnetyczne będą najlepszym wyborem?

Chcąc pełnić usługi spawalnicze czy też produkować konstrukcje stalowe najwyższej jakości, z całą pewnością trzeba postawić na wykonywanie badań nieniszczących. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że lepiej jeśli przeprowadzimy je my, a nie klient, który ma wątpliwości co do wykonania naszej usługi.

Dlaczego warto wybrać badania magnetyczne?

Badania magnetyczneBadania nieniszczące dają naprawdę szerokie możliwości. Największą ich zaletą można powiedzieć będzie dokładność i duża powtarzalność wyników co będzie świadczyło o wiarygodności badania. Jednak jest ich wiele rodzajów i o tym, która metoda i jakie badanie będzie najlepsze powinien zadecydować specjalista. Będzie to uzależnione przede wszystkim od rodzaju badanego materiału i od tego jakie się ma względem badania oczekiwania. Aby wyniki były jak najbardziej zadowalające z całą pewnością podstawą będzie wybranie odpowiedniego badania,. Podczas każdego badania wykorzystywane są inne własności fizyczne. Może się okazać, że w niektórych przypadkach jeden rodzaj badania będzie o wiele bardziej skuteczny niż inny. Z całą pewnością należy wspomnieć o tym, że badania penetracyjne nie będą nadawały się w ogóle do wykonywania badań na powierzchniach chropowatych. Wynik byłby z całą pewnością zniekształcony i niewiarygodny. Tak samo swoje ograniczenia będą miały badanie magnetyczne. Przy ich wyborze należy pamiętać ze szczególną uwagą o tym, że nie nadają się do testowania powierzchni aluminiowych czy też miedziowych i magnezowych.

Nie będzie możliwości wykonania wiarygodnego badania. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje badanie przeprowadza się przy użyciu substancji magnetycznej, a konkretnie strumienia magnetycznego. Metoda opiera się na wykorzystaniu współdziałania powierzchni ferromagnetycznej ze strumieniem. Widoczne zmiany będą możliwe do zidentyfikowania w miejscu, w którym strumień uległ rozproszeniu. Jeśli w metodzie wykorzystano również proszek, wtedy dodatkowym obrazem zmiany na powierzchni będzie zmiana ułożenia się proszku. Na podstawie podanej zasady wykonania badania można z łatwością wywnioskować, kiedy nowoczesne badania magnetyczne będą najlepszym wyjściem i czy to właśnie je powinniśmy wybrać. Jeśli chodzi o badanie powierzchni pozostają jeszcze badania radiograficzne. Mają one zdecydowanie najszersze zastosowanie i właściwie nie występują żadne ograniczenia. Jednak je stosuje się w badaniach konstrukcji na większą skalę, z racji tego, że koszty ich wykonania są dość wysokie warto robić je na przedmiotach o większych gabarytach. Serwis aparatów RTG wtedy nie musi być tak często wykonywany, ponieważ urządzenia nie są aż tak eksploatowane. Badania radiograficzne są również bardzo dokładne. Poza zbadaniem powierzchni można również zdecydować się na badania składu chemicznego – PMI. Przy ich pomocy z bardzo dużą dokładnością można zbadać materiał, z którego został wykonany dany materiał. Z całą pewnością jakość materiału będzie miała duże znaczenie jeśli chodzi o jakość i trwałość całej konstrukcji.

Badania nieniszczące, mimo tego, że dają nam naprawdę duże możliwości, posiadają również swoje ograniczenia. Trzeba dobrze wiedzieć jakie się ma oczekiwania względem wykonywanych badań. Jeśli skonsultujemy się ze specjalistą z całą pewnością doradzi, czy magnetyczne badania to będzie właśnie najtrafniejszy wybór.