Zagęszczarka do gruntu to jedna z wielu maszyn wykorzystywanych budownictwie. Dzięki wprawieniu w wibrację ciężkiej płyty ubija grunt, dzięki czemu staje się on bardziej stabilny dla posadowionej na nim budowli. Jak każde inne urządzenie – modele zagęszczarek różnią się między sobą wagą, wymiarami płyty roboczej, częstotliwością wibracji, siłą, z jaką uderzają o grunt, prędkością pracy i głębokością, na jaką grunt jest zagęszczany.
Polecany silnik spalinowy do zagęszczarki
Niezależnie od modelu łączy je jedno – sercem całego urządzenia jest silnik i od jego sprawnego funkcjonowania zależy praca maszyny. W zależności od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia, oczekiwane i wymagane są różne parametry silnika. Ze względu na różny tryb i charakter pracy, niektóre silniki powinny być lżejsze, inne bardziej wytrzymałe. Wśród zagęszczarek najczęściej spotkać można płytowe zagęszczarki samobieżne lub skoczki. Zagęszczarka płytowa samobieżna ma dość dużą powierzchnię zagęszczania i sporą masę, podczas gdy skoczek charakteryzuje się znacznie mniejszą masą i powierzchnią zagęszczania. Ze względu na zróżnicowaną budowę, maszyny te wykorzystywane są w różnych sytuacjach – płytowe zagęszczarki z powodzeniem radzi sobie na różnych i dużych terenach, a wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości jej wykorzystania, korzysta się ze skoczków. Oczywiste jest, że silnik do skoczka będzie mniejszy, lżejszy i bardziej wytrzymały od silnika do zagęszczarki samobieżnej, jednak wybór zależny jest jeszcze od sposobu, w jaki będzie wykorzystywana maszyna. Silnik spalinowy do zagęszczarki uzależniony jest także od masy całkowitej maszyny.
Może być chłodzony powietrzem, a także różni się rodzajem rozruchu: mieszanym, ręcznym lub elektrycznym. Im trudniejsze roboty i potrzeba większego zagęszczenia, tym moc silnika spalinowego musi być odpowiednio większa. Niższa moc silnika z pewnością wystarczy do zagęszczenia gruntu pod parking lub chodnik, jednak w miejscach, gdzie podłoże musi być dużo lepiej utwardzone, na przykład pod kostkę brukową, lepiej wybrać silnik o większej mocy. Duża moc silnika bardzo często idzie w parze z jego masą i wymiarami, dlatego najczęściej dotyczy ona zagęszczarek płytowych. Wybierając silnik, warto zwrócić uwagę na jego trwałość, moc, rozruch i przede wszystkim fakt, czy pasuje on do danego modelu zagęszczarki.
W miarę możliwości należy wybrać model przystosowany do pracy przy wibracjach o bardzo dużej częstotliwości, jakie wytwarza dana zagęszczarka. Wysoka jakość i trwałość materiałów, z jakich jest wykonany, zagwarantuje jego długotrwałą żywotność.