świetna automatyka do pomp ciepła

Jaką automatykę do pompy ciepła wybrać?

Historia współczesnych pomp ciepła zaczyna się w 1912 roku, gdy w wyniku kryzysu gospodarczego opatentowane zostaje pierwsze gruntowe źródło ciepła. Rok 1928 to budowa pierwszej pompy, która pracowała w Genewie. W tym samym roku pierwszy raz użyto pompy ciepła do ogrzania domu mieszkalnego.

Pompy kiedyś – pompy dziś!

pompy ciepłaJedną z najdłużej działających pomp ciepła było urządzenie zamontowane w 1936 roku w ratuszu na terenie Zurychu – sprzęt pracował jeszcze w XXI wieku. Obecnie pompy ciepła są najbardziej efektywnym energetycznie urządzeniem grzewczym. Pompy ciepła używane w domach, firmach i budynkach administracyjnych dzieli się na absorpcyjne, termoelektryczne i sprężarkowe. Ich wydajność zależy od wielu aspektów, a jednym z nich jest zastosowana automatyka. Zadaniem automatyki do pompy ciepła jest analizowanie sytuacji pogodowej na zewnątrz, a także temperatury w pomieszczeniach. Na podstawie tych danych system bez udziału człowieka włącza i wyłącza urządzenie grzewcze, kontrolując wszystkie jego parametry. Pompy ciepła, które posiadają gruntowe wymienniki, wymagają bardziej zaawansowanych systemów automatyki. Sterowniki pogodowe dopasowują pracę pomp ciepła do warunków na zewnątrz budynku.

świetna automatyka do pomp ciepłaSterownik włącza urządzenie grzewcze i dopasowuje jego wydajność do odczytów. Odpowiednio użyta świetna automatyka do pomp ciepła pozwala na znaczne poprawienie efektywności cieplnej urządzeń grzewczych. Automatyka pozwala na optymalizację zużycia energii elektrycznej potrzebnej do przetworzenia i rozdystrybuowania ciepła. Możliwa jest współpraca z innymi źródłami ciepła, na przykład z instalacjami solarnymi. Możliwe jest takie zaprogramowanie pompy ciepła, żeby jej praca była zoptymalizowana pod kątem taryfy energetycznej lub wydajności paneli fotowoltaicznych. Sterowanie może odbywać się przy pomocy centrali sterującej, panelu dotykowego umieszczonego w pokoju lub aplikacji na telefon komórkowy. Sterownik pozwala na sterowanie pracą pompy, sprężarki czy grzałki. Urządzenie sterujące składa się z wyświetlacza oraz szeregu czujników.

Do prawidłowej pracy automatyki niezbędne jest wykorzystywanie czujników, które sprawdzają szereg czynników – temperaturę w zbiorniku CWU, na zewnątrz i w agregacie. Czujniki są w stanie pracować w temperaturze od -30 do 100 stopni Celsjusza. Do jednostki sterującej można podłączyć zasilanie o napięciu 230V. Zabezpieczeniem sterownika jest wkładka bezpiecznikowa. Sterownik należy dobrać odpowiednio do źródła ciepła, które jest zastosowane w pompie – może być to woda, grunt lub powietrze.