smaczne borówki amerykańskie

Jak wybrać najlepsze sadzonki?

Hodowanie na własnej działce owoców, warzyw i ziół zyskuje coraz większe grono zwolenników. To nie tylko okazja do tego by aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale także, by zapewnić swojej rodzinie smaczne i zdrowe jedzenie. Bez pestycydów, niepryskane, prosto z krzaczka lub z ziemi. Żeby jednak stworzyć swój ogródek warzywny to potrzeba czegoś więcej niż tylko dobrej ziemi.

Co jest ważne przy zakładaniu warzywnego ogródka?

krzaczki borówki Główną rolę odgrywają same sadzonki. Muszą być one dobrane do stanowiska i rodzaju gleby, powinny być ładne i zdrowe. Jak zatem wybrać dobre sadzonki borówki amerykańskiej, lubczyku, czy pomidorów? Na pewno trzeba wytypować obszar na działce przeznaczony na hodowlę i wiedzieć z jakim rodzajem gleby ma się do czynienia. Większość roślin woli stanowiska umiarkowanie słoneczne, czyli nieznajdujące się w pełnym słońcu, ale też niezacienione. Na słońcu mogą rosnąć na przykład maliny, czy drzewka owocowe, takie jak jabłonie i wiśnie. Borówka za to woli nieco bardziej osłonięte stanowiska, również warzywa korzeniowo nie wymagają dużej ilości światła. Co jednak z glebą? Jeśli jesteśmy szczęściarzami i mamy czarnoziem na działce to możemy sadzić w zasadzie wszystko bez obaw o wzrost roślin. Zwykle jednak na działce mamy przeciętną ziemię, uboga w składniki odżywcze.

smaczne borówki amerykańskie Wtedy zawsze możemy nawieźć trochę lepszej ziemi, czy zastosować nawozy. Na przykład borówki lubią kwaśne torfowe środowisko tak jak drzewa ,,leśne”. Zatem nie weźmiemy sadzonek borówki jeśli mamy glebę zasadową na działce. Co jednak z samą roślinką? Jak rozpoznać tę dobrej jakości? Na pewno trzeba ją dobrze obejrzeć przed zakupem. Jeśli liście są uschnięte, zwinięte, mają przebarwienia to znaczy, że roślina jest w złym stanie. Co do korzeni to trzeba sprawdzić, czy nie ma na nich śladów gnicia. Na samej ziemi mogą być widoczne białe lub zielonkawe plamki. To pleśń, czyli znak, że roślina była zanadto podlewana i trzymana w złych warunkach. Jeśli kupujemy krzaczki z pomidorkami, truskawkami, czy poziomkami to warto celować w te które mają już kwiaty, czy nawet zielone owoce. Wtedy mamy pewność, że już pierwszego roku będziemy mogli zbierać warzywa czy owoce z naszej hodowli.

Sadzonki zdecydowanie warto kupować w szkółkach roślin lub w profesjonalnych sklepach ogrodniczych. Mają tam one lepsze warunki bytowania, niż w supermarketach i punktach budowlano-ogrodniczych. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć dobrą sadzonkę, a w razie kłopotów można dopytać sprzedawcę o warunki jej uprawy i sposobów na jej pielęgnację, nawodnienie itd.