Powietrzne pompy ciepła

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Wraz z biegiem czasu coraz bardziej powszechne staje się wykorzystywanie do ogrzewania temperatury, czy też wody użytkowej, takich rozwiązań jak na przykład pompy ciepła. Rozwiązanie to dostępne jest obecnie w wielu różnych odmianach, różniących się przede wszystkim metodą pozyskiwania energii cieplnej, wykorzystywanej później do podnoszenia temperatury powietrza w budynku.

Powietrzne pompy ciepła — zasady działania

Powietrzne pompy ciepła Główną zaletą, przekładająca się na podwyższony poziom ekologiczności, pompy ciepła jest fakt, że nie wytwarza ona sama energii cieplnej, ale korzysta z tej, zgromadzonej w powietrzu, wodzie, czy też glebie. Pompa ta do prawidłowego działania wykorzystuje powietrze atmosferyczne. Jej działanie oparte jest więc na zasadzie aerotermii, która opiera się właśnie na pozyskiwaniu ciepła ze źródła dolnego, którym jest po prostu powietrze. Jednocześnie, dzięki dużej ilości ciepła, która znajduje się naturalnie w powietrzu, ten podtyp pompy ciepła może być stosowany bez żadnych przeszkód jako pełnoprawna alternatywa dla kotła węglowego gazowego, czy też elektrycznego. Może być ona również wykorzystywana jako główne źródła ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania, a także w przypadku chęci podgrzewania wody użytkowej.

Powietrzne pompy ciepła Pompa ta wykorzystuje odpowiedni wymiennik ciepła, w postaci parownika, do pozyskiwania energii cieplnej z zasysanego powietrza, lub też tego, które znajdę się w danym pomieszczeniu. Tam jest ono kierowane do czynnika chłodniczego, a następnie do odpowiedniej sprężarki, gdzie pod wpływem procesów sprężania znacznie rośnie jego ciśnienie, oraz temperatura. Dzięki temu gorący czynnik ciepła kierowany jest do skraplacza, gdzie oddaje całą energię cieplną do znajdującej się w zasobniku wody. Następnie, działanie pompy przypomina inne źródła ciepła w instalacji centralnego ogrzewania. Właśnie tak działają powietrzne pompy ciepła Tarnów jest jednym z miejsc, gdzie z takich pomp korzysta się szczególnie często. Podgrzany czynnik wykorzystywany być może zarówno do podgrzewania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ale także i do podgrzewania wody użytkowej.

Rosnąca popularność pomp ciepła związana jest przede wszystkim ze sposobem ich działania. Opiera się ono na wykorzystywaniu już istniejących źródeł ciepła, które naturalnie mogą znajdować się w wodzie, bądź też w powietrzu. Dzięki temu, możliwe jest w pełni ekologiczne, ale także i bezemisyjne podgrzewanie zarówno temperatury w danym pomieszczeniu, jak i wody użytkowej. Właśnie to powoduje, że pompy ciepła są tak popularne.