okna drewniane

Funkcjonalność i wygląd drewnianych elementów wyposażenia

Drewniany wystrój kojarzy nam się jako klasyczny i elegancki, ale czasami także dość staromodny. Jednak wraca on do łask w bardzo szybkim tempie, coraz to bardziej chcemy korzystać z naturalnych materiałów naszych domach, przede wszystkim wygląda to bardzo dobrze, ale także jest dla nas zdrowe. Towarzystwo naturalnych składników wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, co jest udowodnione naukowo.

Zalety drewna jako materiału budowlanego

drzwi drewnianeLite drewno ciągle wydziela z siebie aromat, który nasz mózg odbiera niezwykle pozytywnie co wynika w poprawieniu naszego humoru. Elementy wyposażenia wykonane z prawdziwego drewna są także zdecydowanie bardziej trwałe od ich zamienników. Przykładowo bardzo trwałe okna i drzwi drewniane, które kiedyś stosowano praktycznie w każdym domostwie, jednak było to wiele dekad temu. Już dawno drewno stało się zbyt drogie, by wyposażać w nie każde, przeciętne domostwo. Z biegiem lat, gdy się od niego odzwyczailiśmy, stało się ono pewnego rodzaju wymiernikiem klasy i luksusu, mało osób może sobie pozwolić na elementy wyposażenia z litego drewna. Przykładowo, chodząc po klatkach schodowych bloków, rzadko widujemy drzwi wykonane z prawdziwego drewna. Często są to po prostu sklejki, których sforsowanie nie byłoby żadnym większym problemem dla osoby bardzo zdeterminowanej. Nie umywa się to oczywiście do przykładowych drzwi wykonanych z litego drewna dębowego, które przy odpowiednio grubej warstwie drewna, mogłyby przez dłuższą chwilę nie ulec nawet siekierze.

okna drewnianePodobna sytuacja jest z oknami, które w dzisiejszych czasach konstruowane są głównie z tworzywa sztucznego, które nie jest zbyt trwałe, jednak jest tanie i wydajne. Wydaje nam się, że sprawdza się nawet lepiej jako materiał izolacyjny, jednak nic bardziej mylnego. Naturalne drewno jest niesamowicie skutecznym materiałem izolującym, dlatego też często domy w całości drewniane nie posiadają żadnej izolacji, a tylko odpowiednie kanały powietrzne pomiędzy warstwami drewna, co pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury w środku i długie jej utrzymanie. Drewniane okna sprawdzają się bardzo dobrze, drewno nie przepuszcza zimna, a zatem nadaje się do tego celu idealnie. Na dowód że tak jest, jeśli ktokolwiek ścinał drzewo zimą, to pomimo tego, że z zewnątrz drzewo może być zimne, czy nawet zamarznięte, to w środku i tak będzie ono utrzymywać swoją temperaturę.

Dlatego też służy jako instynktowna kryjówka dla wielu mniejszych zwierząt w okresie zimowym. Czyni je to idealnym materiałem jaki możemy wykorzystać jako element wyposażenia naszego domu, który będzie nie tylko prezentować się niezwykle elegancko, to jeszcze zapewni nam ochronę przed zimnem.