Szafa transformatorowa

Do czego służą szafy sterownicze?

Czy wyobrażacie sobie nasze życie bez prądu? Prąd sprawia, że wszystkie maszyny wyręczające nas w tylu ciężkich pracach ożywają, w związku z tym śmiało można powiedzieć, że bez energii elektrycznej nasze życie nie było by proste. 

Stacje transformatorowe i szafy sterownicze

Szafa transformatorowa

Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby prąd płynący w sieciach miał właściwe parametry, gwarantujące prawidłową pracę urządzeń elektrycznych. W tym właśnie pomagają nam stacje transformatorowe. Zadaniem stacji transformatorowych jest głównie rozdzielanie i przetwarzanie energii elektrycznej, polegające na transformacji poziomu napięcia bądź czasem przekształcaniu prądu stałego na zmienny bądź odwrotnie. Często są one ostatnim elementem na drodze dostawy prądu od wytwórcy do odbiorcy. Stacje transformatorowe składają się głównie z transformatora i rozdzielnic elektrycznych. Za zmianę parametrów przesyłanej energii w celu dopasowania ich do parametrów odbiornika, w największym stopniu odpowiada transformator, który stanowią uzwojenia oraz rdzenia. Natomiast rozdzielnice skupiają się na łączeniu i rozdzielaniu obwodów elektrycznych. Na potrzeby budynków mieszkalnych, sklepach, czy szkołach, stosuje się rozdzielnice niskiego napięcia, zaś dla budynków przemysłowych przeznaczone są rozdzielnice średniego napięcia. Ze względu na lokalizację, możemy rozróżnić kilka typów stacji transformatorowych te znajdujące się na zewnątrz budynku czyli napowietrzne, wolnostojące (kontenerowe), wewnątrz budynku czyli wnętrzowe, a także stacje transformatorowe mobilne. Jak każde urządzenie również i stacje wymagają układu sterowniczego, a szczególnie ma to znaczenie dla tych usytuowanych poza budynkiem. Do tego służą najlepsze szafy sterownicze w których umieszcza się łączniki, za pomocą których można wyłączyć lub włączyć prąd w obwodach elektrycznych. W zakładach przemysłowych również istotnym elementem instalacji elektrycznych są baterie kondensatorów. Ich zadaniem jest kompensacja prądu biernego na czynny, który w zakładach przemysłowych zużywany jest ponad ustalone normy co wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. W ten sposób zmniejsza ilość zużycia prądu biernego.

W skład instalacji elektrycznych wchodzi wiele elementów zapewniających właściwy przepływ prądu tak niezbędnego nam do codziennego życia. Odpowiednie napięcie, regulowane przez stacje transformatorowe, zapobiega awariom urządzeń elektrycznych spowodowanych dostarczeniem prądu o nieodpowiednim napięciu, zaś rozdzielnice napięcia zabezpieczają przed ewentualnym przepaleniem obwodów.