ocieplanie pianką

Czy warto zdecydować się na ocieplanie pianką?

Nowoczesna metoda, jaką jest ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową, staje się coraz bardziej popularne. Producenci pianki wskazują tutaj na to, iż taka termoizolacja charakteryzuje się wyjątkową szczelnością. Równie ważna dla wielu osób jest szybkość wykonania.

Ocieplenie pianką jest błyskawiczne

ocieplanie piankąW porównaniu z kładzeniem styropianu lub wełny mineralnej, faktycznie ocieplanie pianką jest o wiele szybsze. Oczywiście jeśli tylko dysponujemy odpowiednim sprzętem. Bez niego aplikacja pianki poliuretanowej jest niemożliwa. Do ocieplania stosuje się więc agregaty wysokociśnieniowe, do których podłączone są dwie pompy, węże oraz pistolet natryskowy. Pianka pod ciśnieniem jest rozpylana na wyznaczonej powierzchni i dopiero po zetknięciu się z nią zaczyna pęcznieć. To właśnie dlatego, że pianka pęcznieje, tworzy się spójna warstwa bez żadnych łączeń. Dzięki temu nie powstają mostki termiczne, co zapewnia najwyższy poziom szczelności. Za pomocą pianki może być przeprowadzana nie tylko izolacja termiczna, akustyczna, ale także hydroizolacja fundamentów. Gdzie zatem można stosować piankę poliuretanową? Po pierwsze – w budownictwie. Materiał ten sprawdza się do izolacji zarówno ścian, dachów, jak i podłóg. Można w ten sposób ocieplać dopiero stawiany budynek lub wymieniać starą izolacją na nową o lepszych parametrach technicznych.

ocieplanie piankąPianka stosowana jest także w przemyśle – jako izolacja zbiorników oraz rurociągów. Trzecią branżą, w której można ją wykorzystywać jest rolnictwo – może służyć jako skuteczne ocieplenie budynków inwentarskich, na przykład chlewów, stajni czy obór. Jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, nie wydziela bowiem żadnych zapachów, pyłów ani substancji toksycznych. Jest też całkowicie niejadalna. Zainteresowanie pianką oraz jej stosowanie w różnych branżach wynika z szeregu jej zalet. Oprócz wspomnianej już szybkiej aplikacji, warto wskazać na jeden z najniższych współczynników przewodzenia ciepła wśród materiałów ociepleniowych. W przypadku pianki poliuretanowej mowa jest o wartości raptem 0,021 W/mK. Następnie warto wskazać na naprawdę wysoką wydajność. Jeden produkt w standardowej pojemności wystarcza na zaaplikowanie na powierzchnię nawet 1000 m2.

Jest to więc rozwiązanie chyba najbardziej wydajne spośród wszystkich możliwych, wiąże się to bowiem też z obniżeniem kosztów. Więcej zapłacimy za kilkanaście czy kilkadziesiąt arkuszy styropianu lub wełny mineralnej niż za opakowanie pianki poliuretanowej. To tylko niektóre z zalet tego materiału. Jest ich o wiele więcej, dlatego to jeden z lepszych wyborów do ocieplania budynków.