Czy warto kupić zbiornik na wodę deszczową?

Oszczędne gospodarowanie zasobami naturalnymi to jeden z elementów troski o naszą planetę. Coraz więcej osób decyduje się na takie kroki we własnym domu. Takie zachowanie może wynikać także z czystej ekonomii. Dodatkowe środki bywają bowiem efektem „ubocznym” rozsądnego korzystania z zasobów naturalnych.

Dobry pojemnik na deszczówkę

pojemniki na deszczówkęWarto zacząć od małych kroków. Wśród nich jest zbieranie wody deszczowej. Nie jest to rozwiązanie, które wymaga od nas konieczności pamiętania o czymś. Najprostszym sposobem jest umieszczenie specjalnego zbiornika w ogródku czy na tarasie. Pojemnik na deszczówkę będzie systematycznie wypełniany podczas opadów. Tak zebraną wodę można wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest podlewanie kwiatów czy krzewów posadzonych na posesji. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości wody. Jest to w szczególności przydatne w okresie letnich fali upałów, kiedy kwiaty potrzebują intensywniejszego nawadniania. Zebrana w ten sposób woda może także posłużyć do mycia budynku czy pojenia zwierząt. Ważnym elementem tego rozwiązania jest także design urządzenia. Nie musimy decydować się na plastikowy kontener. Na rynku można znaleźć bardzo oryginalne i nowoczesne propozycje. Z łatwością kupimy pojemniki w kształcie ceglanych dzbanów, imitacji drewnianej beczki czy murowanej studni. Pozwala to na spójne dopasowanie do mebli tarasowych czy elementów elewacji.

pojemniki na deszczówkęTe urokliwe gadżety będą pasować do każdego rodzaju ogródka, bez względu na styl aranżacji. Niektóre modele spełniają także dodatkową funkcję kwietnika. Mają wbudowane półki, na których sadzi się rośliny. Najładniej prezentują się takie, które rosną w dół, stopniowo zakrywając zbiornik. Jeśli natomiast chcemy, aby pojemnik był niezauważalny, warto rozważyć rezygnację z rozwiązania naziemnego. Montaż podziemnego zbiornika to dodatkowa oszczędność przestrzeni. Ogromnym atutem zbiorników naziemnych jest także duża odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu użytkownicy pojemników mogą korzystać z darmowej wody nie tylko podczas sezonu letniego. Gdy nie ma srogich zim, można używać deszczówki przez cały rok. Warto pamiętać o tym, że raz zakupiony pojemnik może spokojnie starczyć na kilkanaście lat użytkowania.

Bez względu na to, czym kierujemy się korzystając z pojemników na deszczówkę, daje to wiele korzyści. Kupując takie urządzenie możemy zyskać gustowną dekorację do ogrodu. Będzie ona spełniała nie tylko funkcję ozdobną. Wygeneruje zyski nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska naturalnego.