Czy rośliny można trzymać w łazience?

kafelki ze wzorem

Oczywiście! Pięknie ożywią każde wnętrze i sprawią, że straci ono swoją sterylność. Zdecydowana większość roślin będzie dobrze czuła się i bujnie rosła w ciepłym, wilgotnym pomieszczeniu. Odradzane są tylko kaktusy i inne sukulenty. Kwiaty i inne rośliny powinny jednak mieć właściwe warunki. Jakie?

  • Odpowiednio duża ilość światła. Rozproszonego, nie bezpośredniego, ponieważ zwykle takie bardziej odpowiada roślinom. W małych łazienkach, z niedużymi oknami lub wychodzących na północ sprawdzą się jasne kafelki i lustra, które odbiją światło.
  • W przypadku braku okna można skorzystać ze specjalnych lamp, które powinny być włączone ok. 10-12 godzin na dobę, więc jest to dość drogie rozwiązanie. Wtedy należy wybrać rośliny, które lubią mniejszą ilość światła i na zmianę trzymać je po kilka dni lub tydzień w łazience i w innej części mieszkania.
  • Rośliny mogą stać na ziemi, na meblach lub wisieć na ścianie. Można je także stawiać na obudowie wanny, jednak wtedy należy wybrać te, które nie są wrażliwe na pochlapanie wodą – zaliczają się do nich m. in. fiołki alpejskie.
  • Rośliny nie mogą mieć kontaktu ze środkami chemicznymi.
  • Ze względu na wysoką wilgotność należy dbać o właściwą wentylację łazienki. Duża wilgotność sprzyja chorobom grzybowym. Z tego powodu należy regularnie usuwać uschnięte kwiaty i liście, ponieważ mogą zapleśnieć.

 

kwiat

kwiaty w łazience