kompozycje ogrodowe z hortensjami

Co warto wiedzieć o kompozycjach ogrodowych z hortensjami?

Wybierając rośliny do ogrodu, wiele osób decyduje się na hortensje. Kwiaty te robią wrażenie swoim kulistym kształtem i wyglądają niezwykle efektownie. Nawet ich pojedyncza sztuka z powodzeniem może być ozdobą ogrodu. Jeśli ktoś lubi eksperymentować, to może spróbować stworzyć piękne kompozycje ogrodowe z hortensjami w towarzystwie innych gatunków roślin. Warto dokładnie przemyśleć, które rośliny zasadzić obok hortensji, by podkreśliły ich urok.

Piękne kompozycje z hortensjami – aranżacja na działce

kompozycje ogrodowe z hortensjamiWybierając rośliny, które mają rosnąć obok hortensji, warto mieć na uwadze fakt, że część roślin jest tylko jednosezonowa. Zdecydowanie bardziej będzie opłacać się posadzić rośliny wielosezonowe, które można podziwiać przez wiele lat. Warto więc rozważyć posadzenie traw ozdobnych, krzewów i bylin. Kierując się doborem kwiatów, można dopasować je na zasadzie kontrastu, by podkreślały wzajemnie głębie swoich kolorów. Różowe hortensje będą efektownie wyglądały w towarzystwie rozchodników, bergonii sercolistnych, bordowych liści żurawek oraz różowych tawułek Arendsa. Kolor niebieskich hortensji uwidocznią kwiaty o żółtych i pomarańczowych płatkach – jeżówki, funkie i liliowce. Krzewiaste odmiany hortensji będą dobrze wyglądać w towarzystwie traw ozdobnych – np. kostrzewów i miskantów. Ciekawym zestawieniem będzie skomponowanie hortensji z roślinami zimozielonymi – cisem, bukszpanem i bluszczem. Hortensje na tle żywopłotu z tych roślin będą wyglądać imponująco.

kompozycje ogrodowe z hortensjamiSzczególnie sprawdzi się to w miejscu reprezentacyjnym – np. na ścieżce do domu lub przedogródku. Należy również pamiętać o tym, że hortensje występują w różnych odmianach, co może mieć wpływ na tworzenie kwiatowych kompozycji. Jeśli urządzany ogród jest duży, to świetnym wyborem będzie hortensja pnąca, kosmata i Sergenta. W mniejszych ogrodach lepszy efekt można uzyskać, sadząc hortensję drzewiastą, ogrodową i bukietową. Tworząc piękne kompozycje ogrodowe z hortensjami, warto mieć na uwadze potrzeby tych roślin. Większość odmian hortensji lubi środowisko lekko zacienione. Ich wymagania można spełnić, sadząc towarzyszące rośliny w taki sposób, by częściowo osłaniały je przed słońcem. Nie trzeba się do tego stosować w przypadku hortensji bukietowych i drzewiastych, gdyż – przy regularnym podlewaniu – mogą one z powodzeniem rosnąć w słońcu.

Hortensja, która rośnie w ogrodzie samodzielnie, z pewnością będzie wyglądać doskonale. Lecz jeśli ktoś chce osiągnąć bardziej nietuzinkowy efekt, to powinien zdecydować się na posadzenie hortensji wśród innych kwiatów. Wymienione wyżej propozycje roślin pomogą stworzyć zachwycającą kompozycję. Dzięki temu właściciel ogrodu może być pewien, że nikt nie przejdzie obok jego ogrodu obojętnie.