Żywy prezent pod świąteczną choinką?

Zakładam, że nikt z moich Czytelników nie kupi zwierzęcia nikomu, a zwłaszcza dziecku, wyłącznie pod wpływem impulsu czy kaprysów obdarowywanego, a taki prezent związany jest przede wszystkim ze świadomością, że każde, nawet najmniejsze żywe stworzenie, to ogromna odpowiedzialność. Zwierzę trzeba karmić, sprzątać po nim, leczyć je, zabierać na spacery, poświęcać mu uwagę i kochać. Co roku około 100 tysięcy zwierząt trafia do schronisk po świętach i są to te, które miały szczęście i przeżyły bycie nietrafioną zabawką.

Powyższy ponury akapit nie mógł się tu nie znaleźć. Ale skoro już wszystko jest jasne, możemy przejść do przyjemniejszej części, to znaczy tego, co powinno znaleźć się pod choinką razem ze zwierzęciem lub bardzo szybko do niego dołączyć.

  • W przypadku gryzoni i różnych niewielkich zwierząt, wliczając w tę kategorię zarówno myszy, szynszyle, króliki i kanarki, obowiązkowa jest odpowiednio duża klatka. Zwierzę potrzebuje przestrzeni i możliwości ruchu, szczególnie, że raczej nie będzie biegać swobodnie po domu, a nawet jeśli, to na krótko. Poza klatką i zapasem karmy należy mieć również poidełko i odpowiednią zabawkę, np. kółko do biegania.
  • Psy i koty wymagają obroży, psy również smyczy, szelek i kagańca. Obowiązkowe są dwie miseczki – jedna na jedzenie, druga na wodę, do której zwierzę musi mieć stały dostęp w ciągu dnia. Ważne jest także miejsce do spania. Sklepy są pełne koszyków, mat, domków, koców i poduszek przeznaczonych specjalnie dla psów i kotów, więc bez trudu można wybrać legowisko pasujące do pupila i jego potrzeb, a przy tym kolorystycznie nie odstające od reszty wnętrza.
    Ważne są także gryzaki i drapaki, a także paczka psich przysmaków do uczenia sztuczek i posłuszeństwa. Dla kota należy mieć kuwetę i zapas żwirku.
  • Rybki teoretycznie wydają się najmniej kłopotliwe, ale należy pilnować ich regularnego karmienia i zmiany wody. Małe akwarium-kula jest stanowczo za małe dla każdej rybki, która powinna dostać akwarium odpowiedniej wielkości.
  • A jeśli lista powyższych zakupów wydaje się za duża – polecam sprezentować pluszaka.

pies

psie przysmaki

kot

rybka