rygiel do drzwi

Zastosowanie solidnych rygli elektromagnetycznych

W budownictwie wielorodzinnym jedną ze standardowych funkcji jest możliwość wpuszczania gości na klatkę schodową z użyciem domofonu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rygli elektromagnetycznych, czyli zamków solenoidowych. Są to proste urządzenia, które montuje się w drzwiach.

Niezbędne jest doprowadzenie energii elektrycznej oraz połączenie z niskonapięciową instalacją domofonową

solidne rygle elektromagnetyczneW zamku znajduje się prosty mechanizm przekładniowy, który odpowiada za otwieranie i zamykanie rygli, gdy jest to potrzebne. Podczas przepływu prądu elektrycznego przez zamek wytwarzane jest pole elektromagnetyczne. Odpowiada ono za wysunięcie się metalowego trzpienia. Wchodzi on w stalową płytkę zaczepową, która montowana jest w drzwiach. Powoduje to zamknięcie zamka. Rygiel elektromagnetyczny może zostać zamontowany zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Specjalny czujnik odpowiada za to, że zamek nie zablokuje się, gdy drzwi znajdują się w pozycji otwartej. Podanie napięcia do rygla elektromagnetycznego zamyka go, a zdjęcie otwiera. Rygiel tego typu można zamontować w drzwiach wejściowych, furtce czy bramie.

rygiel do drzwiMożliwy jest montaż nawierzchniowy, a po zastosowaniu specjalnych elementów montażowych także w drzwiach szklanych. Wszystkie przewody muszą być odpowiednio ukryte. Wysokiej jakości solidne rygle elektromagnetyczne można kupić w hurtowniach elektrycznych i specjalistycznych sklepach z elektrozaczepami. Rygle elektromagnetyczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych – ukrywa się je w obudowie zamka, w specjalnie przystosowanej kasecie. Do zasilania wykorzystuje się prąd stały o napięciu 12 V. Głębokość z listwą czołową to 30 mm. Takie elementy jak rygiel, obudowa kasety i listwa zaczepowa wykonane są ze stali nierdzewnej. Po domknięciu drzwi rygiel zamyka się w sposób automatyczny. Podczas rozruchu pobierane jest 700mA energii elektrycznej, a podczas pracy 200 mA. Opóźnienie zamknięcia rygla można ustawić w przedziale od 0 do 9 sekund. Listwa czołowa rygla elektromagnetycznego powinna zostać zlicowana z płaszczyzną futryny i drzwi. Zamek posiada dodatkowe zabezpieczenia przed przepięciami i zmianą polaryzacji.

Elektromagnetyczne rygle mogą być stosowane w drzwiach wykonanych z drewna, aluminium oraz PCV. Przewody elektryczne wyprowadzane są z tylnej części obudowy zamka. Opóźnienie zamknięcia należy ustawić przed zamontowaniem rygla elektromagnetycznego. Takie zamki znajdują zastosowanie w budownictwie wielorodzinnym, biurach i urzędach.