W obecnych czasach nacisk na automatyzację w przedsiębiorstwach jest coraz większy. Pozwala to na zmniejszenie liczby pracowników, redukcję kosztów oraz lepszą optymalizację procesów logistycznych. Jednym z rozwiązań, które zyskują coraz większą popularność, są wózki AGV. Są to mobilne roboty transportowe, które nie wymagają ciągłego zaangażowania operatora. Takie pojazdy posiadają wbudowane systemy nawigacyjne, które pozwalają im samodzielnie wykonywać wcześniej zaprogramowane zadania w sposób ciągły i bezpieczny.
Rozwój samojezdnych wózków AGV
Samojezdne wózki AGV Pierwsze rozwiązania, które przypominają dzisiejsze wózki AGV, pojawiły się już w latach 50-tych ubiegłego wieku. Do sterowania pierwszym pojazdem autonomicznym wykorzystywany był sygnał z przewodu umieszczonego na suficie. Nie było to rozwiązanie wolne od błędów, ale dało początek nowej gałęzi technologicznej. Automatyzacja procesów logistycznych stała się faktem. Kolejnym etapem ewolucji pojazdów autonomicznych było przeniesienie przewodów z sufitu pod podłogę. W latach 70-tych technologia znacznie się rozwinęła. Pomogły w tym wydajniejsze akumulatory i lepszy dostęp do bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Współczesne wózki AGV mogą transportować towary na sobie lub je ciągnąć bez obaw, że w coś uderzą. Niewielki i funkcjonalny wózek samojezdny AGV może służyć do przewożenia pustych lub pełnych europalet.
Sterowanie wózkiem odbywa się z wykorzystaniem różnych technologii, na przykład taśmy magnetycznej lub pasa namalowanego specjalną farbą. Wózek z pomocą czujników ustala swoją pozycję. Zastosowanie taśmy pozwala na łatwą zmianę zaprogramowanej trasy. Jest to jednak rozwiązanie, które gorzej sprawdza się w miejscach z dużym natężeniem ruchu. Alternatywą dla taśm są odbiorniki i nadajniki laserowe montowane na górze wózków. Urządzenie sprawdza, w jakiej odległości od otaczających je elementów znajduje się obecnie i porównuje to z zaprogramowaną mapą. Pozwala to na bezpieczny i swobodny ruch wózków samojezdnych po terenie magazynu lub hali produkcyjnej.
Wykorzystywanie wózków z tymi technologiami wymaga umieszczania na ścianach i maszynach taśm lub odblaskowych elementów. Dodatkową formą zabezpieczenia jest żyroskop, który pozwala na ustalenie aktualnej pozycji wózka. W miejscach przewidzianych jako punkty przystankowe montuje się transpondery, które emitują sygnał odbierany przez wózki. Najbardziej uniwersalną technologią pozwalającą na przemieszczanie się wózków samojezdnych jest nawigacja naturalna. Wówczas wózek wykorzystuje wielopoziomowe sensory do ustalania swojego aktualnego położenia.