tekstolit płyta kompozytowa

Właściwości i zastosowanie płyt z tekstolitu

Jednym z najstarszych i powszechnie znanym materiałem konstrukcyjnym jest tekstolit. Od bardzo wielu lat cieszy się on dużą popularnością. Wśród innych rodzajów materiałów wyróżnia się tym, że jest bardzo prosty w obróbce, nie odkształca się pod wpływem różnego rodzaju nacisków, a przede wszystkim charakteryzuje się małą wrażliwością na oddziaływanie wysokich temperatur. Gdzie się go stosuje i jakie są jego właściwości?

Tekstolit jako tworzywo konstrukcyjne

tekstolit zastosowanie właściwościTekstolit zazwyczaj wykonany jest z bawełnianej tkaniny, którą utwardza się przy pomocy żywicy fenolowej. Na rynku dostępne są również inne odmiany, które różnią się między sobą składem – bawełnę wówczas zastępuje papier, jut albo laminat. Wybór tworzywa, z którego wykonany jest ten materiał konstrukcyjny zależy głównie od rodzaju jego przeznaczenia. Poza tym jest on produkowany w postaci płyt, rur, wałków, prętów oraz tulejek. Kompozytowe płyty tekstolitowe otrzymuje się poprzez sprasowanie kilku takich warstw w podwyższonej temperaturze. Przybierają one charakterystyczny brązowy kolor. Mają dobre właściwości dielektryczne, posiadają zdolność tłumienia wszelkich drgań oraz niski ciężar właściwy. Oprócz tego płyty takie wykazują dużą stabilność wymiarową przy zastosowaniu dużych obciążeń oraz w podwyższonej temperaturze do 120 stopni Celsjusza – nie topi się oraz nie zmienia swojego pierwotnego kształtu.

tekstolit płyta kompozytowaPłyty z tekstolitu mają niski współczynnik tarcia, dużą zdolność do pracy w olejach i smarach oraz wysoką odporność na innego rodzaju chemikalia. Właściwości te sprawiają, że są one szeroko stosowane w przemyśle maszynowym, hutniczym oraz w elektroenergetyce jako materiał elektroizolacyjny. Materiał ten świetnie nadaje się na pierścienie uszczelniające, koła zębate, koszyki łożysk tocznych i prowadnice. Płyty można zakupić w wielu sklepach specjalistycznych i dostępne są one w grubości od 0,3 milimetra do 150 milimetrów. Standardowo sprzedawane są w wymiarach 1000 x 1000 milimetrów, ale również można dostać je w innych rozmiarach, a wiele firm daje możliwość wykonania płyty na zamówienie. Podczas zakupu płyt najlepiej wybierać sprawdzonych producentów, które produkują ten rodzaj materiału konstrukcyjnego.

Warto upewnić się również czy dany produkt posiada odpowiedni atest bezpieczeństwa – tylko wówczas mamy pewność, że zakupiona płyta kompozytowa jest wykonany z wysokiej jakości materiałów. Głównymi powodami, dla których tekstolit nadal cieszy się duża popularnością jest jego bardzo duża wytrzymałość na nacisk oraz uderzenia mechaniczne.