tunele foliowe

Tunele foliowe niczym małe szklarnie

Chyba każdy zawiódł się chociaż raz na zakupionych w sklepie warzywach. Nie tyle w kwestii wyglądu — bo te często wyglądają podejrzanie dobrze. Bardziej uderza w tych warzywach mdły smak, a niekiedy wręcz jego brak. Walory smakowe warzyw są ważne ze względu na ich odżywczość — zdrowe warzywa to te pachnące i o wyrazistym smaku.

Swoja własna mała szklarnia

tunele folioweDodatkowo ciężko zachęcić dzieci do spożywania większej ilości warzyw, kiedy te są nijakie. Jeśli posiada się działkę lub dom z wystarczająco dużym ogrodem, warto przemyśleć montaż tunelu foliowego i rozpatrzyć uprawę w nim zdrowych warzyw. Uprawa warzyw na własny użytek — kiedyś powszechna, potem zapomniana — teraz znowu zyskuje na popularności. Wynika to z coraz większej liczby ludzi, którym zależy na własnym zdrowiu i samopoczuciu. Aby te były prawidłowe, należy zdrowo się odżywiać, a podstawa bogatej w składniki odżywcze diety to warzywa. Sporo dorosłych dziś osób może wspominać wakacje na wsi u babci, która przygotowywała posiłki z warzyw ze swojego ogródka, albo rodziców, którzy na swoich działkach posiadali małe szklarnie. Tunele foliowe to dziś świetna alternatywa dla konstrukcji stałych. Tunel foliowy nie jest ciężki — jak sama nazwa wskazuje, zbudowany jest z lekkiej folii, co umożliwia jego bezproblemowe przeniesienie. Czasami warto zmienić stanowisko — można wypróbować w takiej sytuacji różne lokalizacje i wybrać tą optymalną dla roślin. Wspomniana wcześniej folia jest rozkładana na wytrzymałych stalowych i dodatkowo ocynkowanych stelażach — dzięki temu nie rdzewieją w niesprzyjających warunkach zewnętrznych.

tunele folioweMateriał na tunele foliowe wykonany jest z folii polietylenowej z wtopioną w nią siateczką polipropylenową. Dzięki takiemu połączeniu jest wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo tunele foliowe są wyposażone w boczne okienka, które pozwalają na regulowanie temperatury wewnątrz. Co więcej, są one zakryte moskitierami, aby żadne zagrażające roślinom owady nie znalazły się w środku tunelu. Możliwości jakie dawały małe szklarnie tunele foliowe dziś przewyższają, ponieważ nie jest to konstrukcja na stałe, więc nie ogranicza użytkownika. Co najważniejsze, dzięki tunelowi foliowemu można tanim sposobem stworzyć w swoim ogrodzie miejsce dla wzrostu warzyw, które potrzebują specjalnej pielęgnacji. Koszt postawienia takiego tunelu może być nawet 10-krotnie mniejszy w porównaniu do stałego obiektu. Co najważniejsze, dzięki tunelowi foliowemu można tanim sposobem stworzyć w swoim ogrodzie miejsce dla wzrostu warzyw, które potrzebują specjalnej pielęgnacji. Tworzy się mikroklimat idealny dla warzyw takich jak pomidory, ogórki, papryki, bakłażany, cukinie czy nowalijki, czyli sałaty, cebule, szczypiorki czy rzodkiewki. Jak widać opcji jest sporo i szkoda nie wykorzystać potencjału tuneli ogrodowych. W czasach kiedy ceny żywności, w tym warzyw ciągle rosną, warto rozpatrzyć własną uprawę. Jeśli posiada się kawałek gruntu, należy się zastanowić jakie warzywa najbardziej się lubi lub które najczęściej lądują na rodzinnym stole.

Perspektywa spożywania własnych, zdrowych i pozbawionych zbędnych chemicznych substancji warzyw jest bardzo kusząca. Pozwoliłoby to nie tylko na poprawę jakości jedzonych posiłków, lecz równocześnie może korzystnie wpłynąć na wydatki żywnościowe — ponieważ w sklepie za warzywa wyższej jakości, płaci się o wiele więcej niż za te które nie są bio czy eko.