Woda płynąca w wodociągach na terenie Polski jest poddawana szeregowi badań i oczywiście oczyszczaniu. Istnieją z góry narzucone normy, które musi spełniać woda, aby można ją było udostępnić ludziom. Uciążliwym problemem stają się źródła takie jak studnie przydomowe. Woda w nich często bywa bardzo zanieczyszczona i absolutnie niezdatna do picia.
Jak zatem uzdatnić wodę nie mając przyłącza do sieci wodociągowej?
Na rynku jest wiele dostępnych rozwiązań oczyszczania wody ze szkodliwych związków mikrobiologicznych oraz chemicznych. Większość z nich ma dodatkowo funkcję zmiękczania wody, czego nie oferują wodociągi. Woda w domach i mieszkaniach pochodząca z miejskiego przyłącza jest zazwyczaj zdatna do picia, ale bardzo twarda. W Polsce twardość wody określa się jako twardą oraz bardzo twardą. Jest to spowodowane dużą zawartością minerałów takich jak magnez czy jony soli wapnia. Nie jest to w żadnym stopniu szkodliwe dla zdrowia, ale ma bardzo negatywny wpływ na sprzęty AGD oraz instalację domową. Nie powstały żadne badania, które potwierdzałyby szkodliwy wpływ twardej wody na organizm człowieka, ale niestety duża zawartość minerałów powoduje odkładanie się nieestetycznego i ciężkiego do usunięcia białego osadu, inaczej nazywanego kamieniem. Nie jest to problem, który obserwujemy tylko w czajniku elektrycznym i na kafelkach w prysznicu.
Niewidoczne gołym okiem, lecz bardzo poważne jest odkładanie się osadu w instalacji grzewczej. Z czasem przybywa go coraz więcej, co powoduje zmniejszenie przepływu ciepłej wody w przewodach. Powoduje to spadek efektywności, większe koszty ogrzewania, a w końcowym efekcie — wymianę zapchanej i zniszczonej instalacji. Polecane stacje uzdatniania wody pitnej nie tylko eliminują kamień, ale również bakterie, wirusy i inne szkodliwe substancje. Jest to bardzo ważne w przypadku wody pobieranej ze studni. W dzisiejszych czasach woda studzienna w ok. 90% nie jest zdatna do picia. Ma na to wpływ przemysł, zanieczyszczenie środowiska, nieszczelne szamba i inne negatywne czynniki, które przedostają się do gleby i wód gruntownych. Przed zainstalowaniem stacji uzdatniającej powinno się oczyścić dokładnie studnie oraz całą instalację, czym zajmują się wyspecjalizowane firmy. Następnie trzeba przeprowadzić dokładne badania wody w laboratorium i dopiero na podstawie wyników dobrać odpowiedni sprzęt oczyszczający.
Doborem odpowiedniej stacji uzdatniającej zajmują się wyspecjalizowani pracownicy firm produkujących tego typu rozwiązania. Dopasowują rozwiązania na podstawie przedstawionych badań wody oraz wywiadu. Poziom zanieczyszczenia wody studziennej bywa różny. Wszystko zależy od położenia studni — od tego, czy są w jej pobliżu gospodarstwa rolne, fabryki, ścieki itd. W zależności od potrzeb i ilości zanieczyszczeń specjaliści pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, który sprawdzi się w danym przypadku.