słupki elastyczne

Słupki elastyczne – bezpieczeństwo i wygoda

Sytuacje na drodze rządzą się swoimi prawami i chociaż granice pomiędzy jezdnią a chodnikiem widać na pierwszy rzut oka, to nieco dodatkowych środków ostrożności może zawsze pozytywnie wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa w mieście. Każdy kierowca, który jeździ po mieście dłużej niż parę miesięcy, na pewno niejednokrotnie widział elastyczne słupki.

Słupki do odgradzania przestrzeni

słupki elastyczneJest to trochę podchwytliwe, ponieważ słupki te rzadko wyglądają tak, jakby faktycznie były wykonane z elastycznego materiału. Znacznie częściej przypominają metalowe elementy infrastruktury miejskiej. Zabieg ten jest celowy, ponieważ gdyby faktycznie przypominały gumowe pachołki znane kierowcom z placów manewrowych, to istniałaby zbyt duża szansa, że znajdą się kierowcy, którzy będą chcieli sprawdzić ich elastyczność. Rzecz polega na tym, aby nikt nie chciał wjechać w nie celowo, a gdy jakiś samochód faktycznie wjedzie w taki słupek elastyczny, to nie wynikną z tego żadne szkody. Ani samochód nie zostanie rozbity (co niechybnie stałoby się na parkingu, ponieważ słupki parkingowe akurat są niezwykle twarde i stabilne), ani pieszym nie stanie się żadna krzywda. W zasadzie nie stanie się nic oprócz gwałtownego wyhamowania samochodu. Elastyczne słupki montuje się do podłoża trzema ogromnymi śrubami – dzięki temu są w zasadzie nie do wyrwania, zatem nie ma żadnych obaw związanych z ewentualnym wyrwaniem pachołka. Nic zatem dziwnego, że najczęściej zauważyć je można przed budynkami, przy ulicach, przy sklepach, nierzadko wyznaczają też przestrzeń parkingową.

słupki elastyczneNiektórzy producenci takich słupków dbają o to, aby wyglądały one w sposób przywodzący na myśl wykonanie z betonu lub innego materiału, o który żaden kierowca nie chciałby się rozbić. Wpływa to naturalnie na psychikę kierowców, którzy podświadomie unikają zderzenia z takimi pachołkami. Podstawową zaletą i przewagą elastycznych słupków nad ich parkingową odmianą jest oczywiście cena. Postawienie kilkunastu słupków z poliuretanu przed budynkiem wyjdzie dużo taniej niż inwestowanie w droższe i trudniejsze do postawienie słupki betonowe. Ekonomia w tym wypadku nie jest równoznaczna z obniżeniem bezpieczeństwa, gdyż poliuretanowe pachołki również wpływają na jego wzrost, choć mają nieco inne zastosowanie niż te, które stawia się wyłącznie na parkingach. Słupki elastyczne to doskonały sposób na swojego rodzaju odgrodzenie przestrzeni, w której obrębie poruszają się pojazdy od miejsc dedykowanych wyłącznie pieszym.

Nie ma nic ważniejszego od bezpieczeństwa na drodze, nawet jeśli jest to niewielki plac czy parking – nie wspominając już nawet o pasach zieleni na jezdni, która przecież także musi być w odpowiedni sposób zabezpieczona przed nieuwagą kierowców.

Więcej przeczytasz na: salvada.pl