Na budowie potrzebne są nie tylko różne materiały, betoniarki, czy maszyny tnące, ale także rzeczy umożliwiające pracę na wysokości. W końcu budynek może mieć nawet kilka metrów wysokości, a jakoś trzeba dostać się na dach czy do sufitu w celu wykonania określonych prac. W związku z tym na budowie można znaleźć rusztowania, podesty, drabiny, a także podnośniki i dźwigi.
Kiedy są one wykorzystywane i do jakich prac?
Na żadnej budowie nie może zabraknąć dobrego rusztowania. Do wyboru są takie warianty jak składane rusztowanie elewacyjne, rusztowania jezdne czy inne. Obecnie najczęściej wykonywane są one z aluminium, które wyparło w tej dziedzinie stal. Są modele ,,stacjonarne” ,jak i te na kółkach, które łatwo przestawia się z miejsca na miejsce. Dzięki ,,hamulcom” nie będą one przesuwały się jednak podczas wykonywania prac. Rusztowanie to idealna opcja do prac na wysokości, takich jak zakładanie rynny, budowa wyższych kondygnacji domu czy robienie elewacji i izolacji. Dzięki podestom można na nich stawiać farby, kleje, zaprawy, czy narzędzia niezbędne do wykonania prac. Nie trzeba zatem wchodzić i schodzić co chwila z rusztowania. Czasem jednak nie jest ono potrzebne. Przydają się wtedy np. drabiny oraz podesty robocze. Są drabiny opieralne, wolnostojące, rozsuwane z dodatkowym przedłużeniem, czy w kształcie litery A. także robione są obecnie głównie z aluminium, dawniej było to drewno.
Dodatkowo schodki pokryte są często antypoślizgową gumą lub mają specjalne żłobienia. Drabina idealna jest do montażu oświetlenia, czy malowania ścian tuż przy suficie. Jest lekka, łatwo się ją przestawia. Czasem jednak prace wymagają przenoszenia ogromnych konstrukcji, które sporo ważą lub też prac na wysokości kilkunastu metrów. Co wtedy? Do gry wkraczają podnośniki koszowe oraz dźwigi. Te pierwsze przeznaczone są dla ludzi, którzy zajmą miejsce w koszu i z niego będą dokonywać działań. Z kolei dźwig pozwala na np. podnoszenie belek na więźbę dachową. Pracownicy stojący na ziemi zahaczają specjalnymi pasami belki, następnie dźwig je podnosi na gorę a pracownicy znajdujący się na rusztowaniu lub na fragmencie budynku ,,odbierają” belkę i kładą ją jak należy. Dzięki temu praca idzie szybko i sprawnie.
Jak widać jest wiele konstrukcji i urządzeń niezbędnych do prac budowlanych. Bez rusztowania, drabiny, czy dźwigu nie powstanie obecnie żaden dom. W związku z tym ekipa budowlana musi zadbać o to, by znalazly się one na placu budowy jeszcze przed rozpoczęciem zaplanowanych prac.