Czas kiedy farby były najmodniejszym sposobem na wykończenie wnętrza przeminęły, obecnie znacznie częściej stosuje szklane panele, panele 3D czy tynki dekoracyjne. Panele szklane największe zastosowanie mają w kuchniach z racji na to, że łatwo jest je utrzymać w czystości, dlatego najlepiej zaaranżować nimi przestrzeń roboczą w kuchni.
Jakie zastosowanie mają tynki dekoracyjne?
Panele dekoracyjne 3D natomiast idealnie sprawdzą się w salonie czy sypialni w połączeniu z farbą o jednolitym kolorze. Panelami 3D powinno pokrywać się tylko jedną ze ścian by nie uzyskać efektu przytłoczenia, powinno traktować się je raczej jako element dekoracyjny, aniżeli wykończenie ścian. Zdecydowanie godna wyróżnienia są panele Loft System, z racji ogromnego wyboru dostępnych faktur i kolorów. Jeżeli zaś chodzi o nowoczesne tynki dekoracyjne z Częstochowy to z pewnością mają one znacznie szersze zastosowanie. Idealnie sprawdzą się w aranżacji praktycznie każdej przestrzeni, są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie pochłaniają także wilgoci z otoczenia, w związku z czym można położyć je w łazience i innych wilgotnych pomieszczeniach jak na przykład basen. Na rynku jedną z wiodących firm są z pewnością tynki Luxmal z Częstochowy. Oferują oni wiele rodzajów tynków dekoracyjnych.
Do najpopularniejszych należy tynk trawertyn, przypominający wyglądem naturalny kamień typu marmur czy granit, zacierane, strukturalne, ciągnione, mozaikowe, japońskie lub tzn. stiuk. Tynki zacierane uzyskuje się poprzez zacieranie packą tworząc lekko fakturowaną powierzchnię. Tynki strukturalne zaś to odciskane lub żłobione wzory na świeżo położonym tynku za pomocą packi, wałka, szpachelki, szczotki czy pędzla. Bardziej nietypowym rodzajem tynku jest tynk ciągniony, który ma specjalny, ziarnisty wypełniacz, który żłobi wzory podczas przecierania pacą. Najpopularniejszym z tynków ciągnionych jest kornik. Tynk mozaikowy również zawiera wypełniacze, są to drobne, barwne kamyczki, jego dużą zaletą jest wysoka elastyczność. Z racji dobrej kompozycji z płytkami ceramicznymi i kamiennymi idealnie pasuje do kuchni czy łazienek. Najbardziej urozmaicony skład ma jednak tynk japoński. Składa się z bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozowych, miki oraz minerałów. Stiuk jako jedyny jest tynkiem dekoracyjnym o gładkiej strukturze, wykonuje się zaś z zaprawy gipsowej lub wapiennej, bądź z mieszanki tych dwóch, z dodatkiem pyłu marmurowego, dzięki którym uzyskuje się lekki iskrzący połysk.
Tynki dekoracyjne można zakupić w wersji kolorowej, bądź samemu dodać barwnik do zaprawy lub nałożony już tynk pomalować po wyschnięciu farbą. Istnieje wiele możliwości dekoracji ścian tynkiem, wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.