nawierzchnia na siłownie

Rodzaje podłóg sportowych

Podłoga w miejscach, gdzie uprawiane są różnego rodzaju sporty musi spełniać kilka bardzo ważnych cech. Ważne jest, by miała ona funkcje amortyzujące, wygłuszające wibracje. Dodatkowo, powinna mieć bardzo dobre właściwości antypoślizgowe oraz nie sprawiać żadnych problemów w utrzymaniu jej w czystości. Co bardzo ważne, cechy te powinna posiadać podłoga zarówno w przypadku zastosowania jej w warunkach domowych, jak też i miejskich, profesjonalnych klubach fitness.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając podłogę na siłownie?

nawierzchnia na siłownieObecnie, w zależności od rodzaju uprawianego sportu, wyróżnia się dwa główne ich rodzaje. Pierwszym są z pewnością innowacyjne podłogi sportowe wykonane z paneli PCV, drugim są podłogi, wytworzone w oparciu o różnego rodzaju gumę techniczną. Wybierając pomiędzy tymi dwoma rodzajami podłóg sportowych, należy brać pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Pierwszym jest z całą pewnością żywotność danej podłogi, która w wielu przypadkach jest większa w przypadku podłóg wykonanych z gumy. Podłogi gumowe nie są bowiem obarczone ryzykiem ich pęknięcia, nawet w przypadku gdy upadnie na nie jakiś ciężki sprzęt, albo też sztanga. Kolejnym ważnym czynnikiem, na którym również należy się skoncentrować są właściwości antypoślizgowe danej podłogi.

ćwiczenie na siłowniW podnoszeniu ciężarów, gdzie ważne jest jak największe tracie, sprawdzi się lepiej podłoga gumowa. Przy sportach bardziej dynamicznych, zespołowych, lepszym wyborem będzie zaś podłoga typu PCV. Ważne jest bowiem tutaj by zachować minimalny poślizg. Z całą pewnością bardzo ważnym czynnikiem, szczególnie w przypadku poszukiwania podłogi do domowej siłowni, jest cena. Przewagę ma tutaj podłoga sportowa typu PCV, której koszty zakupu są znacznie niższe w przypadku jej zakupienia na pokrycie posadzki o określonej powierzchni. Należy się jednak liczyć z tym, że po pewnym okresie intensywnego użytkowania, poszczególne panele tworzące podłogę typu PCV wymagają wymiany. Jeśli chodzi o kwestie utrzymania danej nawierzchni w czystości, znacznie lepiej sprawdzą się panele PCV, które zachowują pewny stopień śliskości. Do ich czyszczenia, wystarczy więc tak naprawdę wilgotny mop, co w przypadku podłogi gumowej jest nieco trudniejsze.

Jednym z bardziej istotnych elementów wyposażenia w przypadku obiektów sportowych, jest rodzaj zastosowanej w nich nawierzchni. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę przede wszystkim ochronę przed poślizgnięciem w czasie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Rodzaj zastosowanej nawierzchni będzie miał również znaczny wpływ na kwestie utrzymania porządku w danym obiekcie sportowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie wejdź na stronę www.sportfloor.pl!