Rodzaje kotw chemicznych dostępne na rynku

Łączniki wklejane nazywane są kotwami chemicznymi, które dzięki posiadaniu masy żywicznej wiążą i kształtują elementy łączone. Mogą być stosowane jako niezwykle wytrzymały klej lub wypełniacz. Do właściwości wyróżniających kotwę chemiczną można zaliczyć silne łączenie i klejenie różnych przedmiotów z odmiennych surowców.

Kotwa chemiczna – zalety

Mimo posiadania w przedmiotach nierówności, zagłębień i zarysowań, kotwa doskonale wypełnia wszystkie szczeliny i pozwala na efektywne połączenie różnych rzeczy. Mogą mieć one duże i małe gabaryty, a ten łącznik połączy je dając odpowiednią wytrzymałość. Dodatkowo niedopuszczany jest wszelki dostęp wody i innych substancji chemicznych – zapewnia doskonałą szczelność. Żywica idealnie wypełnia wszystkie otwory. Ponadto posiadają wysoką nośność, nawet przy łączeniu dużych obciążeń zmiennych. Wśród rodzajów kotw można wyróżnić poliestrowe, które są najstarsze i najczęściej wykorzystywane, dzięki swojej uniwersalności mają zastosowanie zarówno na podłożach płynnych, jak i stałych z pustkami oraz ubytkami. Zakres temperatur w jakich można je używać to od 5 do +25 stopni Celsjusza. Posiadają bardzo krótki czas wiązania, ponieważ wynosi on do kilkunastu minut – dlatego polecane są w przedmiotach mające ubytki, ponieważ dzięki takiemu zastyganiu nie zdążą wniknąć i wypełnić tylko pustek.

Dodatkowo duża zaletą jest ich cena, ponieważ jest umiarkowana i może być stosowana przez wiele osób. Jej ekonomiczność jest proporcjonalna do wydajności i jakości łącznika. Innymi są kotwy winylowo-estrowe, które mają nieco inne właściwości techniczne i są przeznaczone dla większych przedmiotów o większej wadze i objętości. Zakres temperatur wynosi od 20 do +40 stopni Celsjusza i mogą być stosowane nawet przez wilgotne i mokre przedmioty. Aby zostały związane potrzebują około godziny, także w przeciwieństwie do poliestrowych wymagają nieco więcej czas i nie nadają się do podłoży z ubytkami i pustkami. Ostatnim rodzajem tych łączników są kotwy epoksydowe, które znalazły zastosowanie w przedmiotach mających największe obciążenie. Można je stosować do łączenia wilgotnych materiałów czy do przedmiotów znajdujących się pod wodą. Aplikacja nie może odbywać się w temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o czas wiązania to wynosi on nawet kilka godzin, zatem podobnie jak winylowo-estrowe nie nadają się do łączenia przedmiotów z ubytkami. Na rynku można znaleźć wiele łączników o różnych markach – różnią się one jakością, wytrzymałością i ceną.

Kotwa chemiczna fischer jest nie tylko ekonomiczna, ale również wydajna i posiadająca wysoki poziom wytrzymałości. Zasada adhezji występuje w kotwach chemicznych, które łączą dwie substancje ze sobą. Przeznaczenie znalazły w domach do mocowania wielu przedmiotów jak okiennice, rolety czy do mocowania anten na dachu.