rębak do drzewa

Rębaki o dużej wydajności

Fabryki stolarskie wykonujące meble z drewna na zamówienie nie są w stanie całkowicie wykorzystać płyt przeznaczonych do obróbki. Pozostaje więc na terenie zakładu wiele małych kawałków, które nie znajdą już zastosowania w takiej postaci. Coraz częściej firmy wyposażają się więc w rębaki, które przetwarzają mniejsze kawałki drewna na drobne zrębki, z których później produkuje się sklejki, bądź nadają się na opał.

Rębak o wielu możliwościach

rębak do drzewaWpływa to na wiele oszczędności związanych z maksymalnym wykorzystaniem materiału i otrzymaniem dodatkowego drewna w postaci małych wiórek. Ze względu na duże ilości drewna, które są przetwarzane na terenie zakładów potrzebne są rębaki o dużej wydajności i szybkim działaniu. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę mobilność takiego urządzenia, ponieważ wtedy w zupełności wystarczy jedna taka maszyna na cały obszar pracy. Spalinowy rębak do drzewa daje najwięcej możliwości jeśli chodzi o brak ograniczeń związanych z miejscem jego umieszczenia. Nie potrzebuje stałego podłączenia pod prąd, wystarczy mu odpowiednie paliwo, aby móc pracować bez przerwy na wielu powierzchniach. Ze względu na dużą wagę rębaki tego typu występują również w wersji kołowej, którą można podłączyć do ciągnika czy innej maszyny roboczej. Wpływa to jednak pozytywnie na jego możliwości, ponieważ większa konstrukcja pozwala na rozdrabnianie drewna o większej średnicy, która często wynosi nawet kilkadziesiąt centymetrów.

rębak do drzewaW przypadku szczególnych wymagań dotyczących średnicy rozdrabniania można uwzględnić to w zamówieniu, a producent postara się maksymalnie dopasować osprzęt do potrzeb swojego klienta. Silniki spalinowe zasilane są zazwyczaj olejem napędowym, dzięki czemu są bardzo ekonomiczne i pozwalają na długą pracę. Właśnie dlatego świetnie sprawdzają się w dużych zakładach, gdzie potrzebne są maszyny o dużej wytrzymałości. Tarcze mogą być wyposażone w dwa, cztery lub sześć noży podporowych, które uruchamiają się w zależności od wymaganego efektu końcowego. Dodatkową zaletą jest obrotnica pojawiająca się w niektórych modelach, która pozwala zmienić kierunek wydobywania się zrębków z maszyny. Przemysłowe zastosowanie rębaków sprawiło, że producenci musieli zacząć wprowadzać modyfikacje do swoich urządzeń. Głównie ze względu na osiągnięcie większej precyzji i zrębków o mniejszej średnicy.

Teraz rębaki są wykorzystywane nie tylko przez zakłady stolarskie, ale również osoby prywatne, dla których zrębki stanowią darmowe źródło opału. Ich zastosowanie ma wiele plusów, między innymi korzystnie wpływa na środowisko, ponieważ żaden kawałek drewna nie zostanie zmarnowany.