remonty kompleksowe

Przygotowanie do malowania i tapetowania

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele sposobów wykańczania wnętrz. Producenci prześcigają się w oferowaniu nam nowych, oczywiście bardziej skutecznych, rozwiązań. Niezmiennie jednak serca mieszkańców domów i mieszkań podbija standardowe malowanie lub tapetowanie. Te dwie metody są bardzo popularne ze względu na czas trwania prac, prostotę ich nałożenia oraz dostępność na rynku bardzo wielu kolorów i wzorów tego typu materiałów.

Malowanie przez fachowców

remonty kompleksoweKrótko mówiąc – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu, że wykonanie remontu przy pomocy tapet i farb nie jest zbyt skomplikowane, malowanie tapetowanie może być wykonywane przez niedoświadczone w dziedzinie prac remontowych osoby. Istnieje jednak kilka zasad, którymi powinniśmy kierować się podczas odświeżania wnętrz. Najważniejszym etapem, który decyduje o trwałości wykonanych powłok jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby nakładać kolejne warstwy tapety lub farby na nieprzygotowaną ścianę, ponieważ może to doprowadzić do powstawania odprysków, wybrzuszeń lub łuszczenia się nowych okładzin. Dlatego należy bardzo profesjonalnie oczyścić ścianę. W zależności od tego, czym wcześniej były wykończone pionowe przegrody budowlane, powinniśmy odpowiednio dobrać metodę oczyszczania. Czasami, niezanieczyszczone, wciąż gładkie ściany pokryte farbą, nie wymagają dużego wkładu pracy.

remonty kompleksoweJest to jednak zależne tylko i wyłącznie od rodzaju wcześniej użytej emulsji. Jeżeli powłoka jest śliska, to barwniki rozproszone w wodzie będą po niej spływać. W takiej sytuacji należy usunąć ze ściany stary lakier, następnie wyrównać ścianę gładzią, wyszlifować, zaimpregnować i pomalować. W przypadku tapet sprawa jest znacznie bardziej złożona. Jeżeli na starą tapetę przykleimy nową, może to spowodować odklejenie się całej okleiny. Również w przypadku malowania tapet mogą wystąpić niepożądane zjawiska (chyba, że tapeta jest przeznaczona do malowania). Dlatego należy usunąć starą warstwę, a najprościej jest to zrobić, kiedy namoczymy ścianę. Łatwo wtedy oderwać płaty tapety i zbyć wstępnie rozmoczony klej. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni co do tego, z jakim przypadkiem mamy do czynienia, a wykonywanie remontu wydaje się bardziej skomplikowane i złożone, warto rozważyć zatrudnienie fachowca.

Wtedy będziemy mieć pewność, że ściany będą odnowione w profesjonalny sposób i przez kolejnych kilka lat nie będziemy musieli poprawiać wystroju wnętrza. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki wysokiej jakości prac, nie musimy wydawać pieniędzy na dodatkowe naprawy.