Prawidłowa asekuracja na dachu

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wyjechanie z miasta. Przede wszystkim chcą odpocząć od pędu i ciągłego hałasu. W związku z tym często kupują działkę na wsi i tam rozpoczynają budowę swojego domu. Do takich prac najlepiej jest zatrudnić doświadczoną firmę, która wykona wszystko szybko i dokładnie.

Zastosowanie słupków asekuracyjnych

Jedną z najtrudniejszych części do zamontowania z pewnością jest dach. Nie chodzi tutaj o materiał, z którego jest robiony, czy jaki konkretnie ma kształt. Ważne jest, by skupić na asekuracji osób, które wykonują daną instalację. Bardzo często wykorzystuje się do tego słupek asekuracyjny. Należy zamontować go w odpowiednim miejscu, tak by swobodnie móc wykonywać wszystkie czynności i dodatkowo być zabezpieczonym. Najlepiej będzie, jeśli zrobi to osoba doświadczona. Początkujący pracownicy nie zawsze wiedzą jak przykręcić słupek i zamieścić na nim linę. Oczywiście robotnicy, którzy znajdują się na dachu powinni mieć założoną specjalną uprząż. W ten sposób mogą zabezpieczyć się wspomnianą już liną. Zakres swobody przemieszczania się zależy właśnie od niej. W związku z tym trzeba wszystko wymierzyć, by potem nic nie przeszkadzało podczas zakładania różnych elementów. Słupek asekuracyjny zazwyczaj wykonany jest z metalu bądź stali nierdzewnej. Dzięki temu jest trwały i odporny na zamienne warunki atmosferyczne. Co więcej, bez problemu można podpiąć do niego karabinek z liną i w ten sposób łatwo się zabezpieczyć. Najczęściej ten rodzaj asekuracji stosuje się na płaskich dachach, gdzie wykonuje się prace na ich krawędzi.

Na pochyłych konstrukcjach zaleca się inne systemy. Uprząż, którą zakłada na siebie pracownik może być zakładana na nogi i zaciskana w pasie, lub obejmować dodatkowo ramiona. Zazwyczaj karabinek z liną przypina się na plecach robotnika. W ten sposób nic nie przeszkadza mu w pracy i może wykonywać swobodne ruchy. Oczywiście nie można przy tym zapominać o odpowiednim ubiorze. Asekuracja jest najważniejsza, ale nie ochroni nas przede wszystkim. W związku z tym wszyscy pracownicy, którzy są na dachu i używają słupka asekuracyjnego, dodatkowo powinni mieć odpowiedni kombinezon, lub spodnie i koszulę. Zaleca się również mocne i antypoślizgowe buty, które zniwelują ryzyko upadku, a także rękawice i kask.

Asekuracja na dachu jest bardzo ważna. Zawsze trzeba ją stosować, by nie ulec wypadkowi. Słupek asekuracyjny jest jednym z wielu rozwiązań i sprawdzi się bezbłędnie na dobrze wybranych konstrukcjach. Wystarczy tylko podpiąć do niego linę i swobodnie działać.